Porezať sa na papieri je veľmi nepríjemná záležitosť a je to jedna z tých horších bolestí. Do kontaktu s papierom sa najviac dostávame samozrejme...

Porezať sa na papieri je veľmi nepríjemná záležitosť a je to jedna z tých horších bolestí. Do kontaktu s papierom sa najviac dostávame samozrejme pomocou našich rúk, ktoré sú zložité zmyslové orgány. Rez papierom sa výrazne líši od toho, keď sa porežete nožom. Myslíte si, že je to preto, lebo je papier taký tenký a hladký? Opak je pravdou. Pod mikroskopom môžete vidieť, že hrana papiera skôr pripomína zubatú pílku.

rezpapierom2
news.com

Na rukách sa nachádza veľké množstvo nervových vlákien, ktoré sa nazývajú aj nociceptory. Dokážu snímať teplotu, tlak a zároveň aj bolesť. Aby toho nebolo málo, tak rany na rukách sa hoja najhoršie a najdlhšie. Pokožka na rukách je neustále v pohybe, rany majú tendenciu sa stále porušovať a hojenie sa stále odďaľuje a bolesť predlžuje. Papier taktiež obsahuje rôzne chemické látky, ako napríklad bieliace látky, ale hlavne jemnú drevenú drť. Všetky tieto látky sa pri porezaní dostanú do pokožky a ranu podráždia. Ak ste sa už porezali papierom, tak ste si určite všimli, že takáto rana veľmi nekrváca a receptory ostávajú akoby odkryté a na vzduchu, preto je bolesť veľká a dlhotrvajúca.

rezpapierom3
businessinsider.com

Nasledujúce video vám objasní celú „vedu“ okolo porezania papierom.

[youtube p2FLuU5obhM 720 410]

Je prekvapujúce a zároveň veľmi frustrujúce, keď si uvedomíte, že niečo tak zdanlivo neškodné ako papier môže spôsobiť toľko bolesti.

rezpapierom4
wisegeek.com

Keď už sa porežete, tak najlepším spôsobom, ako znížiť bolesť, je pevne tlačiť na ranu. Pevný tlak premôže nervové zakončenia a pocit bolesti sa výrazne zníži v prospech pocitu tlaku.

rezpapierom1
wisegeek.com

zdroj: interez.sk (Lucia M.), curiosity.com

Uložiť článok

Najnovšie články