boredomtherapy.com

Lukáš Mužla / / Série
Vianoce sú už dnes a preto sme sa rozhodli pozrieť sa na najväčší symbol Vianoc a odhaliť pre vás poznatky, o ktorých ste pravdepodobne ani len netušili.

Vianočný stromček určite svieti každoročne u každého z vás a Vianoce by ste si bez neho ani nevedeli predstaviť. Viete však čo všetko si tento symbol Vianoc musel prežiť, odkiaľ vlastne pochádza a ako sa po svete rozširoval?

Podľa historických záznamov pochádza zvyk vystavovania zdobených ihličnatých stromčekov v zimnom období zo severného Nemecka niekedy z prelomu 15. a 16. storočia. Prvé príbehy o Vianočných stromčekoch ako symboloch kresťanských Vianoc však pochádzajú územia Litvy a Estónska už z roku 1441. Dôkaz však prichádza až v roku 1510, kedy si jeden z kresťanských chrámov v Rige postavil a ozdobil stromček, ktorý na druhý deň vyniesli von a spoločne okolo neho tancovali a oslavovali.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Tento zvyk sa postupne rozširoval, v 16. storočí mali Vianočné stromčeky viaceré Nemecké mestá no do ostatných štátov Európy prenikal tento zvyk o niečo dlhšie. Na námestiach Viedne, Paríža, Londýna, či Moskvy sa Vianočný stromček objavil až v 19. storočí. V Rusku bol však v 20. storočí na dlhé roky zakázaný, keďže sa jednalo o silný kresťanský symbol.

historytoday.com
historytoday.com

Do našich končín sa Vianočný stromček dostal koncom 18. storočia, no do väčšiny domácností prenikol až na konci 19. a začiatkom 20. storočia. V slovenských domácnostiach sa namiesto stromčeka často vyskytovala iba vetvička, alebo veniec. U našich českých susedov sa prvý Vianočný stromček objavil už v roku 1812, kedy ho pre svojich priateľov pripravil riaditeľ pražského divadla. Do domácností sa však dostával postupne, podobne ako u nás.

zahorackenoviny.sk
zahorackenoviny.sk

Do USA sa Vianočné stromčeky dostali taktiež v 19. storočí. Do roku 1850 si ľudia chodili po stromčeky do blízkej prírody. Ekológovia sa však báli, aby tento zvyk nezničil americké borovicové lesy a tak sa Vianočné stromčeky začali „pestovať“ a komerčne predávať.

ilovemygen.com
ilovemygen.com

Prvý človek, ktorý si „osvietil“ svoj vianočný stromček bol podľa histórie Martin Luther. Ten si na svoj vianočný stromček pripevnil horiacu sviečku, ako symbol hviezdy.

porterbriggs.com
porterbriggs.com

Elektrické žiarovky, ktoré sú dnes neoddeliteľnou súčasťou každej výzdoby vymyslel Edward Johnson. Johnson bol asistentom Thomasa Edisona. Na trh ich uviedol v roku 1882 a hneď sa stali obrovským hitom. V roku 1890 začala ich masová produkcia.

smvcov.com
smvcov.com

Od roku 1947 sa v Londýne zháňa o jeden stromček menej. V mestskej časti Westminster totiž stojí Vianočný stromček, ktorý je každoročným darom z nórskeho Osla. Táto tradícia vznikla ako vďaka britským vojakom za pomoc v druhej svetovej vojne.

wikipedia.org
wikipedia.org

Pýtate sa odkiaľ sa berie toľko mladých stromčekov, aby vyzdobili každú domácnosť na svete? Odpoveďou sú farmy na Vianočné stromčeky, na ktorých musí jeden strom rásť až 6 rokov, kým je dostatočne veľký do domácnosti. Podľa štatistík pochádza z voľnej prírody iba 2% z celkového počtu stromčekov.

Interez.sk (L. Muzla)


Komentovať (0)