Foto: Wikimedia (Christoph Hormann)

Afrika sa delí na dva kusy.

Tento rok sa na juhozápade Keni objavila niekoľko kilometrová prasklina. Trhlina, ktorá sa uprostred krajiny zjavila, dokonca spôsobila kolaps na diaľnici, ktorá spája hlavné mesto Kene, Nairobi a Narok. Trhlinu vedci priradili k činnosti tektonických platní, ktorá sa deje v okolí východoafrického riftu. Geológovia sa domnievajú, že trhlina je dôsledkom erózie, no stále tu vznikajú rôzne otázky.

Neustály proces

Napríklad, prečo sa objavila trhlina v blízkosti riftu. Zem je planéta, ktorá sa neustále mení. Aj keď sa nám môže na pohľad zdať, že to tak nie je, opak je pravdou. Práve pohyb tektonických platní je toho krásnym príkladom. Litosféra, ktorá sa skladá zo zemskej kôry a plášťa, je rozdelená na niekoľko platní, ktoré nie sú statické a sú v neustálom pohybe.

Platne sa o seba trú v rôznych rýchlostiach. Čo spôsobuje ich pohyb, je stále otázne aj na vedeckej pôde. Tieto sily však nemajú za úlohu len posúvať platne dopredu a dozadu, no zároveň v ich dôsledku aj praskajú, delia kontinenty a vytvárajú nové. Východoafrický riftový systém sa tiahne pozdĺž 3 000 kilometrov naprieč kontinentom a predeľuje Afriku na Somálsku a Arabskú platňu.

Wikimedia (En rouge)

Afrika bude menšia

Proces „riftovania“ je obohatený aj o vulkanickú a seizmickú aktivitu. Rifty sú pritom počiatočným štádiom delenia kontinentov. Perfektný príklad sa odohral pred miliónmi rokov v južnom Atlantiku. Bolo to pred 138 miliónmi rokov, keď sa Južná Amerika odtrhla od Afriky. Keď sa na tieto kontinenty pozriete dôkladne, môžete si všimnúť, že do seba takmer dokonale zapadajú.

Wikimedia (ESA)

Východoafrický rift je unikátny v tom, že nám umožňuje pozorovať tento záhadný proces a to hneď na niekoľkých miestach naprieč kontinentom. V afarskom regióne je podlaha riftového údolia pokrytá vulkanickými skalami, čo znamená, že litosféra sa tu zúžila takmer na bod úplného rozpadu. V dôsledku tohto procesu bude z Afriky omnoho menší kontinent, ktorý bude susediť s veľkým ostrovom v Indickom oceáne, ktorý bude tvorený z pozostatkov Etiópie a Somálska.

sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy