Foto: Flickr (Stefan Krasowski)

Severná Kórea je miesto, o ktorom vieme dosť na to, aby sme sa mu vyhli, no príliš málo na to, aby sme vedeli prečo.

Iste, neustále hrozby o balistických strelách a diktátorský režim spravia svoju prácu, čo sa týka zastrašovania. No väčšina ľudí poriadne ani netuší, čo sa v tejto krajine skutočne deje. Vieme však, že o žiadne príjemné udalosti nejde. So usadnutím Kim Čong-una do vedúcej pozície neprišla pre obyvateľov žiadna úľava a pre okolité krajiny takisto nie.

Dnes vám odhalíme to, ako vyzerá dospievanie v tejto krajine. Deti tu nemajú veľa možností, ako sa stať v budúcnosti človekom, akým si želajú byť. Všetko majú dopredu určené a s možnosťou voľby sa tu nestretne nikto.

Pyongyang, North Korea

Dieťa sa narodí so sociálnym statusom

Ak sa narodíte v Severnej Kórei, máte predom určené čo z vás bude. Štúdium, ktoré bude dieťa navštevovať, sa odvíja od jeho otca. Taktiež aj jeho budúca práca.

Vzdelanie začína v škôlke

Do škôlky deti chodia od štyroch rokov, no iba v prípade, že si to želajú ich rodičia. Ak nie, v piatich rokoch už musia deti nastúpiť do škôlky povinne. Bez tej by totiž nemohli pokračovať v žiadnom ďalšom vzdelaní.

North Korean Woman Watching Dvd At The Grand People Study House, Pyongyang, North Korea

Deti v detských domovoch väčšinou majú rodičov

K takémuto prípadu dochádza vtedy, ak rodičia nemajú dostatok financií na to, aby dieťa zabezpečili. Siroty, ktoré sú adoptované, však môžu skončiť rovnako z takých istých dôvodov.

V školách sa deti učia ruštinu

Niektoré školy sa orientujú na to, aby popularizovali revolucionárske programy Kim Čong-unových predchodcov. Vo väčšine škôl sa ako jazyk vyučuje ruština. Učí sa tu aj angličtina, no deti ju ovládajú len na veľmi nízkej úrovni, keďže z tohto jazyka nemajú žiadne učebnice.

North Korea — Pyongyang

Všetky hodiny sú plné propagandy

Propagačné plagáty sa nachádzajú v školských chodbách a dokonca aj knihy, z ktorých sa deti učia, obsahujú patriotické texty. Počas prázdnin usporiadavajú armádne pochody, počas ktorých sa zhromažďujú okolo kartónových áut a obrnených vozidiel.

Deti sa zúčastňujú verejných popráv

Tak traumatizujúci zážitok, akým je verejná poprava, by nechcel zažiť nikto z nás. Napriek tomu sa deti v Severnej Kórei musia týchto popráv účastniť povinne.

Pyongyang - DPRK - Everyday life

Tvrdá práca je bežná

Deti v Severnej Kórei musia pracovať na poliach, v baniach či na stavbách. Rovnako ako dospelí, aj deti majú limity, ktoré musia stihnúť. Pokiaľ nepracujú dostatočne efektívne, sú potrestané.

Zbrane ako hračky

V obchodoch sa nachádzajú aj bábiky či skladačky, no väčšina z hračiek, ktoré tu nájdete, sú armádneho pôvodu. A teda zbrane, zmenšené verzie tankov a helikoptér. Verí sa, že deti si tak odmalička vybudujú kladný vzťah ku krajine a k armáde.

Q-8 Nanchang

Deti trávia voľný čas v kluboch

V Pchjongjangu je centrum, kde sa deti môžu učiť o počítačoch, hudbe či umení. Tiež sa môžu vzdelávať v oblasti športu. Takéto centrá sa nachádzajú aj v iných častiach krajiny, no väčšinou sú súčasťou škôl.

Je tu aj zábava

Deťom je tu dopriate viac zábavy, ako by ste si mohli myslieť. Samozrejme v prvej rade na to ich rodičia musia mať peniaze. Ak ich majú, môžu svoje deti vziať do ZOO, na 3D film alebo do obrovského akvária. Ak sú peniaze problémom, deti môžu doma pozerať rozprávky, avšak len tie kórejské.

"We venerate Kim Jong Il" - Chongjin North Korea

Pozri aj: Vravel jej, že je rovnaká ako jeho dcéra. Pornoherečka odhalila detaily z aféry s Donaldom Trumpom

brightside.me
Príbehy
0
Komentovať (0)