Foto: instagram.com (rich_allela)

Táto fotoséria zobrazuje život ženy, ktorá sa rozhodla postaviť britským kolonialistom na začiatku 20. storočia.

Jej meno bolo Mnyazi wa Menza a preslávila sa ako ikona slobody v africkom štáte Keňa, kde žila medzi rokmi 1840 až 1924. A práve v tomto čase rázne bojoval proti britskej kolonizácii. Tiež je o nej známe, že mala dosť odvahy na to, aby udrela Brita v auguste 1913, čo bolo vzhľadom k vtedajšej dobe a farbe jej pokožky veľmi odvážne. V súčasnosti jej legenda opäť ožila vo fotosérii, za ktorou stoja fotografi Rich Allela a Kureng Dapel.

Okrem toho, že Menza chránila a obhajovala tradičné kenské hodnoty, zastávala sa aj miestnych mužov a bojovala proti ich umelo vytvorenej brannej povinnosti, kedy mali bojovať v 1. svetovej vojne za Veľkú Britániu. Svojimi protestami si však Britov prirodzene znepriatelila a tí ju začali nazývať čarodejnicou. Zo svojho kmeňa bola vyštvaná v októbri 1913. O päť rokov na to sa však vrátila.

Fotograf Richrad Allela povedal: „Táto fotoséria reprezentuje ženskú silu a inšpiruje africké ženy, aby sa povzniesli nad nerovnosť a diskrimináciu, ktorej musia čeliť každý deň.“ Na jej počesť bola vztýčená jej socha v pamätnom parku Uhuru Gardens v Nairobi, hlavnom meste Kene.

Pozri aj: V Turecku zakázali všetky podujatia komunity LGBTI. Majú obavy o verejnú bezpečnosť

indy100.com
Príbehy
0
Komentovať (0)