Foto: wikimedia.org

S fotografiou ukrytou v albume vojaka Wehrmachtu sa spája desivý príbeh.

Fotografia z osobného albumu vojaka z nacistického oddielu Einsatzgruppen bola označená ako „Posledný Žid z Vinnycie„. Je na nej zobrazený člen Einsatzgruppe D, ktorý sa chystal zastreliť židovského muža kľačiaceho pred masovým hrobom v ukrajinskom meste Vinnycia v roku 1941. V meste a jeho okolí bolo vyvraždených až 28-tisíc Židov. 

Vo Vinnycii prebehli dve vyhladzovacie vlny – prvá 16. septembra a druhá 22. septembra. Podľa historikov boli v druhej vlne zavraždení tí Židia, ktorí žili v širšom okolí mesta. Je jeden svedok, ktorý všetko na vlastné oči videl, dôstojník Wehrmachtu Erwin Bingel. Ten mal príkaz asistovať veliteľovi Umaňskej oblasti a s mužmi chrániť železničnú trať a letisko. Bol si vedomý toho, že pri letisku bolo vykopaných niekoľko dier po okraji letiska.

Lietadlom priletelo aj niekoľko členov SS a Židom prikázali dostaviť sa na sčítanie. Bolo to napohľad neškodné predvolanie. Po príchode sa jeden rad Židov dostavil k stolom, kde sa podľa príkazov museli vyzliecť a odložiť všetky cennosti a bez ohľadu na pohlavie sa ďalej presunuli v rade pred jednotlivé diery. Vojaci sa potom postavili za nich a neľudsky ich popravili, zatiaľ čo zvyšok skupiny sledoval tento horor v priamom prenose.

wikimedia.org

Prvý rad bol teda popravený a ďalšiemu radu Židov prikázali postaviť sa k dieram, podali im lopaty a na stále sa hýbajúce telá museli nahádzať chlórové vápno. Potom pristúpili k stolom, vyzliekli sa a čakal ich posledný pochod, rovnako ako tých pred nimi.

Došlo aj k tretiemu vyhladeniu, a to v roku 1941. Vtedy členovia ukrajinskej milície vedení jednotkami SS brutálne zavraždili 6-tisíc Židov. Začalo to o 10:15, kedy k Bingelovi doľahla streľba spojená s hrôzostrašným kvílením ľudí. Podišiel k oknu a celé predstavenie mal ako na dlani – členovia ukrajinskej domobrany na koňoch, ozbrojení pištoľami a puškami, pred sebou hnali mužov, ženy aj deti. Na túto ľudskú masu padala spŕška guliek a tí, ktorých nezabili, dorazili mečmi. Bezcitne zabili aj deti, kone šliapali po ich telách.

Pozri aj: Fotografie z čias fašistického Talianska. Pozrite sa ako vyzerala krajina cestovín a mafie v rukách obávaného diktátora

rarehistoricalphotos.com
Príbehy
0
Komentovať (0)