Foto: Koláž (iMeteo.sk)

Aj uplynulá noc priniesla do našej oblasti mimoriadne silné búrky, ktoré prinášali vysokú bleskovú aktivitu a veľké krúpy.

Strednú Európu zasiahla v noci ďalšia intenzívna vlna búrok. Mimoriadne silné búrky sa prehnali Nemeckom aj Poľskom. Obzvlášť v Poľsku sa vyskytovali extrémne búrky, ktoré priniesli 8 až 10 cm veľké krúpy.

Situácia v strednej Európe je už druhým dňom rovnaká. Cez strednú Európu postupuje studený front, ktorý rozdeľuje teplotne výrazné odlišné vzduchové hmoty. Na tomto studenom fronte sa tvoria veľmi silné búrky. Studený front produkuje aj časté supercely a ďalšie supercely zasiahli uplynulú noc najmä Nemecko a Poľsko.

Intenzívne búrky sa vytvárali najmä v centrálnom Nemecku a postupovali smerom k severu.

Búrky boli sprevádzané mimoriadne vysokou bleskovou aktivitou. V Nemecku a v Poľsku udreli tisícky bleskov, no najväčším problémom boli krúpy. V nočných hodinách začali z Poľska prichádzať správy o výskyte mimoriadne veľkých krúp. Najväčšie krúpy, ktoré sa podarilo zmerať mali 8 až 10 cm.

Krúpy poškodzovali autá, ničili skleníky, fasády domov a strechy.

Vlna búrlivého počasia bude v strednej Európe pokračovať aj dnes. Počíta s nimi aj meteorologická služba Estofex, ktoré pre Česko, Poľsko a Nemecko vydala varovanie 2. stupňa.

Naše územie búrky minuli

Na našom území bude každým dňom teplejšie, pričom už vo štvrtok môžu tropické teploty prekonať hranicu +35 °C a tu sa to nezastaví. Najteplejšími dňami by mal byť piatok a sobota, kedy teploty v najteplejších lokalitách Slovenska vystúpia až k hodnotám okolo +37 °C.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )