Foto: Paweł Bogumił

Ľuboš Belko / / Série
Séria nesie názov inHUMAN a poukazuje na to, že ľudia nie sú jediné bytosti, ktoré cítia a majú vedomie.

Žiadne zviera si nezaslúži prežiť svoje dni na tomto svete uväznené za mrežami zoologickej záhrady. Nebolo by to po srsti vám, nie je to príjemné šelmám a neteší to ani opice. Každý deň je rovnaký, sloboda tu neexistuje a zviera, ktoré má emócie, dokáže sa tešiť, hnevať aj nudiť, tu smutne sedí a stovky návštevníkov si ho s nadšením obzerajú. Žiaľ taká realita, no málo kto je ochotný s ňou bojovať, aj napriek tomu, že je očividne zvrátená.

Stále sa však nájdu ľudia plní súcitu a empatie, ktorí nedokážu žiť s vedomosťou, že zvieratám sú odopierané ich práva, ktoré sú pre nás samozrejmosťou. Poľský fotograf Paweł Bogumił vytvoril foto sériu, ktorá mapuje smutné tváre opíc, predovšetkým ľudoopov, zavretých v zoo. A poukazuje nie len na samotnú nespravodlivosť, ale aj na fakt, že dokážu cítiť tie isté emócie ako my. Lenže čo my na to? Robíme si z nich produkt a atrakciu.

Počas toho ako Paweł navštívil viac než 15 zoologických záhrad v Európe, pozoroval a fotografoval žijúce organizmy, ktoré sú ľuďom najbližšie. „Spočiatku som sledoval povrchné, anatomické podobnosti a klamlivo som sa zameriaval na ľudské správanie. Keď som chodil do zoo ako obyčajný návštevník, nemal som možnosť zachytiť nič iné, len obrázky zvierat v neprirodzenom prostredí výbehov a klietok.“ píše Paweł o svojej na práci na jeho oficiálnej stránke. Ďalej vysvetľuje, že len dlhším pozorovaním jednotlivých vlastností dokázal zachytiť grimasy, gestá a emócie, vyplývajúce z bežného správania zvierat.

Boli to takmer dva roky pozorovania primátov, čo ma prinútilo zmeniť názor na to, s kým túto planétu zdieľame. Keby ste sa ma na to opýtali dnes, odpovedal by som, že sa k nim nesmieme správať ako k obyčajným zvieratám. Možno by sme ich mali brať ako neľudské bytosti, ktoré majú vedomie o sebe, sú plné emócii a obmedzené len zvieracími inštinktami, ktoré sprevádzajú ich reakcie,“ vysvetľuje Paweł svoje poznanie. A asi nebude veľmi ďaleko od pravdy.

Zvieratá by sme mali brať ako seberovné. Lenže niečo také sa dá zatiaľ docieliť len veľmi ťažko, keďže v dnešnom svete majú ľudia problém akceptovať jeden druhého. Pawłova práca svedčí o tom, že za tisícky rokov na tejto planéte sa nám ešte stále nepodarilo dospieť.

Ak sa vám Pawełova tvorba páči, na tomto odkaze si môžete zakúpiť jeho inHUMAN album.

Pozri aj: Vyhlásili najlepšiu slovenskú novinársku fotografiu. Víťazom sa stal talentovaný učiteľ zo Stropkova

bogumilpawel.weebly.com
0
Komentovať (0)