Foto: Facebook (Rafał Kowalczyk)

Ide o skutočne nezvyčajný jav, no môže mať nepríjemné následky.

Na prvý pohľad to pôsobí milo a nevinne. Krava, ktorá bola chovaná na mäso sa rozhodla, že prežije plnohodnotné dobrodružstvo namiesto toho, aby pomaly čakala na smrť. Vzala kopytá na plecia a ušla z poľského statku, na ktorom bola chovaná. Jej kroky viedli k stádu zubrov, ktorí ju prijali medzi seba, čo pre ňu predstavuje značnú výhodu. Stádo jej v prípade útoku predátora poskytuje efektívnu ochranu.

Avšak tento jav spôsobuje u biológov nemalé obavy. Pokiaľ by sa chceli zubry s kravou páriť mohlo by to spôsobiť takzvané „znečistenie“ ich už aj tak nízkej populácie. Tieto zvieratá totiž žijú iba v Európe a to v počte 3400 jedincov. Väčšina z nich dokonca žije v zajatí. Toto divoké stádo sa zatiaľ nemá možnosť s kravou páriť, keďže je na to primladá, no pokiaľ v ich kruhoch zotrvá dostatočne dlho, môže to mať nepríjemné následky.Krava je pre zubrov nebezpečná. Ide síce o podobné živočíšne druhy, no pochádzajú z rozdielneho prostredia, a tak sa môžu vzájomne ohrozovať svojimi parazitmi. Problém však táto situácia prestavuje aj pre samotnú kravu. Pokiaľ by ju zubor oplodnil, pravdepodobne by umrela pri pôrode, pretože zubrie mláďa je omnoho väčšie ako kravské teľa. Kravu bude potrebné, čo najskôr odchytiť, keďže zanedlho dosiahne dospelosť.

V prípade, že by pôrod prežila a spolu s ňou aj mláďatá, zrejme by to nebol najlepší scenár pre stádo ani pre malých krížencov.

Pozri aj: Malé ale smrteľne nebezpečné. Tieto stonôžky dokážu vďaka svojmu jedu zabiť zvieratá, ktoré sú 15-krát väčšie ako oni

tech.sme.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)