BJÖRK, MANU CHAO, DIE ANTWOORD či FRANZ FERDINAND sú najväčšie lákadlá už 19. ročníka Pohody. Okrem nich však Trenčianske letisko 9. až 11. júla...

BJÖRK, MANU CHAO, DIE ANTWOORD či FRANZ FERDINAND sú najväčšie lákadlá už 19. ročníka Pohody. Okrem nich však Trenčianske letisko 9. až 11. júla prináša mnoho iných kapiel a program, ktorý doporučujeme vidieť a hlavne počuť.

Cocorosie

Bianca „Coco” a Sierra „Rosie” Casady sú sestry narodené v USA. Ich nezameniteľný hudobný štýl nazývajú freak folk, miešajú v ňom pop, blues, operu, hip-hop či elektronickú hudbu. Okrem charakteristického spevu a bežných nástrojov využívajú vo svojej tvorbe aj nevšedné nástroje, ako napríklad detské hračky. So svojou hudbou miešajú výtvarné umenie, divadlo či tanec. Pre nahrávanie svojich albumov si vyberajú často nevšedné miesta, ako kúpeľňa alebo stodola. Počas koncertov ich zvyčajne sprevádza kapela v zložení basgitara, klávesy a beatbox.

[youtube aBWxjAiO_KQ 720 410]

Young Fathers

Vystúpili na Slovensku už niekoľkokrát, naposledy to bolo na festivale Electronic Beats v Bratislave, kde predviedli nazabudnuteľnú show. Sú aktuálnymi držiteľmi prestížnej Mercury prize. Sme zvedaví, čo predvedú na Pohode.

[youtube E7UmjvbmHQM 720 410]

Irie Revoltés

Deväťčlenná zostava z Heidelbergu nie je pre slovenských fanúšikov novým menom. Na festivale Uprising vystúpili už niekoľkokrát a vždy sa stretli s fenomenálnym úspechom. Ich tvorba je pestrá žánrovo i jazykovo. Okrem nemčiny spievajú aj po francúzsky,  anglicky a po španielsky. Vo svojej tvorbe prelínajú reggae, hip-hop, dancehall, ska i punk. Kto ešte nevidel ich živé vystúpenie, určite by si ho nemal nechať ujsť.

[youtube GrUZJ_aCG8E 720 410]

Kate Tempest

Mladá raperka, ktorá v Británii vyhrala prestížnu literárnu súťaž Ted Hughes Award, má ozajstný dar pre básne a vystúpila už na festivaloch ako Glastonbury či Latitude. Nemá rada davy schovávajúce sa za svojimi mobilnými telefónmi, a tak ak budete chcieť vidieť Kate naživo, nechajte svoj telefón radšej vo vrecku a vychutnajte si prítomný okamžik.

[youtube vM09uPsvWIM 720 410]

Fallgrapp

Debutový album Juraja „Jureša“ Líšku Rieka, získal v cenách Radio Head Awards hneď 4 ocenenia: najlepší album, singel, debut roka a najlepšia elektronická hudba roka. „Fallgrapp priniesol nový postoj k hudbe, je fúziou žánrov a pozoruhodný je aj tým, že so slovenčinou pracuje v neošúchaných básnických obrazoch,“ šéfdramaturg Rádia_FM Maroš Hečko. Spojenie slovenčiny, ambietnej elektroniky so sláčikovými sekciami, zvukovú a harmonickú pestrosť spolu s nezameniteľným hlasom speváčky, toto všetko v jednom koncerte môžete vidieť a nemali by ste si nechať ujsť na Pohode.

[youtube dffvSBLyQMY 720 410]

Vítanie slnka

Medzi každoročné vrcholy Pohody patrí už tradičné vítanie slnka. Atmosféra, ktorá v sebe spája šťastie, lásku, dobrý pocit, ale aj obrovskú únavu, vás nabije množstvom energie a pre veľa ľudí sú práve momenty vítania slnka najsilnejším zážitkom Pohody.

Tento rok sa v sobotu skoro ráno predstaví islandský umelec Kippi Kaninus. Jeho hudba je plná zvukových experimentov a protikladov, ktorých spoločným menovateľom je krása. Jeho projekt začínal ako sólový projekt, no na Pohode vystúpi ako kapela s pestrým zložením: bicie, perkusie, basgitara, gitara, trúbka, trombón a rôzne efektové krabičky a kontrolery.

V nedeľu budú slnko vítať živelní Sendreiovci. Ich hudbu tvoria bohaté rómske harmónie, spolu s emotívnym prejavom plným typických rýchlych virtuóznych ozdôb. Na tomto vítaní slnka môžete okrem návštevníkov Pohody stretnúť mnohých umelcov a členov organizačného štábu Pohody, z ktorých je cítiť radosť a zadosťučinenie.

[youtube qHLEMbp5bCE 720 410]

Sľuk

Slovenský ľudový umelecký kolektív za 65 rokov svojej existencie absolvoval viac ako 10 000 predstavení v 60 krajinách sveta a videlo ho cez 30 miliónov divákov. Na Trenčianskom letisku vystúpi spolu s hosťami a bude mať hneď dve predstavenia: Ornamenty a Zvuky nie sú muky. 

Ornamenty sú spojením ľudových motívov oravsko-kysuckého folklóru, klasickej hudby, džezu a ďalšej etnickej hudby obyvateľov Karpatského oblúka i Balkánu.

Deti by si nemali nechať ujsť predstavenie Zvuky nie sú muky. Je to veselohra, ktorá učí interaktívnym spôsobom hudbu nielen vnímať, ale aj tvoriť. Deti majú možnosť si zaspievať, vyskúšať svoju rytmickú zdatnosť spolu s muzikantmi priamo na pódiu.

Rádioaktívna zóna_FM

Aj tento rok Pohoda v spolupráci s Rádiom_FM pripravilo rádioaktívnu zónu FM.  Môžete tu vzhliadnuť nové slovenské kapely, ktoré sa dostali na svetlo sveta vďaka relácii Demovnica. Taktiež tu môžete stretnúť svojich obľúbených moderátorov, či spevákov, pozrieť a vypočuť živé vysielanie rádia_FM. Zvyčajne sa organizátorom podarí dotiahnuť na rozhovor aj zahraničné hviezdy.