Foto: instagram.com (innaturale_it)

Ľuboš Belko / / News
Na južnom pobreží Nórska vyrastie čosi úžasné.

To niečo je reštaurácia. Avšak ak to máme upresniť, nebude rásť do výšky, ale do hĺbky. Dubaj, Maldivy, Florida a teraz už aj Nórsko. To sú destinácie, kde si môžete objednať čokoľvek vrátane morských plodov, konzumovať však budete svoju objednávku pod morskou hladinou. Reštaurácia s názvom Under by mala byť otvorená od februára 2018 a nachádzať sa bude neďaleko mesta Båly.

Za jej dizajnom stojí architektonická firma Snohetta, konštrukcia reštaurácie bude spolovice pod vodou. Na jej vrchnom poschodí sa budete môcť najesť nad morskou hladinou v akomsi periskope. „Návšteva Under by mala byť vzrušujúcim zážitkom, no ľudia by sa tu tiež mali cítiť bezpečne,“ povedal Rune Grasdal, vedúci projektu. Návštevníci budú mať možnosť zostúpiť do troch poschodí, ktorými budú šatňa, exkluzívny bar a na záver samotná reštaurácia.

Názvo Under je hra slov, pretože v angličtine toto slovo znamená pod alebo naspodku, zatiaľ čo v nórčine je under slovo pre zázrak. Návrhy projektu ukazujú spolovice ponorenú reštauráciu do ľadových vôd neďaleko mestečka Båly, ktoré je vzdialené asi tri hodiny Kristiansandu, piateho najväčšieho nórskeho mesta. Nielen, že pôjde o skutočne zaujímavý kulinársky zážitok, no podľa firmy Snohetta bude budova slúžiť aj ekologickému cieľu.

„Projekt Under bol vytvorený s citlivosťou pre jeho geografickú polohu a podmorských susedov,“ píše sa na stránke Snohetta. Zjednodušená forma budovy bude obalená betónovou škrupinou s hrubým povrchom, ktorá je ideálna pre život mušlí, ktoré sa nej budú zdržiavať. Po čase by sa z budovy malo stať pre mušle prirodzené prostredie, čo by mohlo prilákať ešte viac živočíchov do okolitých vôd.

Pozri aj: Vedci objavili pod vodou mestečko, ktoré však nepostavili ľudia

independent.co.uk
0
Komentovať (0)