Lucia Mužlová / / LifeHacking
Keď sedíme, hlavne teda my ženy, tak si často automaticky prekrížime nohy. Táto pozícia je elegantná, často spájaná so ženskosťou a nie zbytočne sa...

Keď sedíme, hlavne teda my ženy, tak si často automaticky prekrížime nohy. Táto pozícia je elegantná, často spájaná so ženskosťou a nie zbytočne sa hovorí: „Sadni si ako dáma„. Prekrížené nohy sa stali akýmsi automatickým zvykom, no možno mnohí z vás nevedia, že takýmto sedením môžete ohroziť svoje zdravie a niektoré orgány. Pripravila som pre váš článok, v ktorom sa dozviete niektoré cenné rady a informácie.

nohy1
dailymail.co.uk

Žena na obrázku vyššie vyzerá zrejme atraktívne, pravdepodobne aj vďaka spôsobu, akým sedí. To, čo sa však môže stať, ak budete tráviť príliš veľa času s prekríženými nohami, je až zarážajúce. Udržiavanie konkrétnej pozície celé hodiny môže viesť k ochoreniu, ktoré sa nazýva ochrnutie fibulárneho nervu, alebo teda obrna. Táto situácia môže tiež nastať, ak budete sedieť v rovnakej polohe po dlhšiu dobu. Ukazuje sa, že pozícia, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobuje ochrnutie lýtkového nervu, je práve tá s prekríženými nohami.

nohy2
mandylynne.com

V roku 2010 rôzne štúdie preukázali, že keď sedíte po dlhšiu dobu s prekríženými nohami, zvyšuje sa vám krvný tlak. Aj v prípade, že nemáte žiadne problémy s krvným tlakom, tieto informácie vám môžu pomôcť zabezpečiť zdravší život a zabrániť ďalším problémom s krvným obehom.

nohy4
internethearsay.com

Jedným z dôvodov, prečo nastávajú problémy, je, že keď dáte jedno koleno cez druhé, krv sa premiestňuje z nôh najmä do hrude, čo má za následok to, že množstvo krvi čerpanej zo srdca sa zvyšuje a zároveň sa zvyšuje aj krvný tlak. Ďalším možným vysvetlením je, že krvný tlak stúpa kvôli izometrickým cvičeniam svalov dolných končatín (cvičenie, kedy sa kĺby nepohybujú a svaly nemenia svoju dĺžku) a zvyšuje sa odolnosť voči prietoku krvi.

nohy3
sergiosimphronio.com

Táto pozícia môže tiež viesť k panvovej nerovnováhe. Prekríženie nôh spôsobuje, že vnútorný stehenný sval sa skracuje a vonkajší naopak predlžuje a vaše kĺby sú vystavené riziku. Zvyk sedieť s prekríženými nohami zvyšuje vaše šance, že budete trpieť kŕčovými žilami, a teda zápalom „stlačených“ žíl. Ak sú vaše nohy prekrížené, tlak na žily sa zvyšuje a bráni krvnému prietoku, čo spôsobuje zúženie ciev a ich oslabenie. To môže spôsobiť hromadenie krvi v nohách a trpia tým práve vaše žily. Štúdie preukázali, že takéto sedenie, ktoré trvá dlhšie ako 3 hodiny denne, môže mať za následok aj zhrbený postoj, bolesti chrbta a bokov.

nohy5
bbc.com

Stojí to za zamyslenie, čo poviete? Na základe týchto informácií môžete zvážiť, či je vždy nutné pri sedení prekrížiť nohy. Ak samozrejme nebudete v tejto polohe sedieť pridlho, nemali by ste mať žiadne zdravotné problémy. Ďalšou vecou je, že dámy sa určite cítia istejšie, keď majú prekrížené nohy, a to hlavne v prípadoch, keď majú kratšie šaty alebo sukne, ale aj to sa dá „šalamúnsky“ vyriešiť a sadnúť si napríklad bokom. Ako sedíte najčastejšie vy? S nohami rovno na zemi, alebo mávate najčastejšie nohy prekrížené? Dajte nám vedieť v komentároch.

0
Komentovať (0)