Ice bucket challenge, fenomén z roku 2014, bola výzva, v ktorej si ľudia vyliali vedro ľadovej vody na hlavu a následne vyzvali ďalších svojich kamarátov....

Ice bucket challenge, fenomén z roku 2014, bola výzva, v ktorej si ľudia vyliali vedro ľadovej vody na hlavu a následne vyzvali ďalších svojich kamarátov. Kto výzvu odmietol, musel prispieť na nadáciu. Väčšina ľudí však prispela aj napriek tomu, že sa vodou obliali. Kampane sa zúčastnili desiatky celebrít, vrátane Marka Zuckerberga, Toma Cruisa, Charlieho Sheena či Roberta Downey Jr. a stoviek ďalších. Potom sa videá dostali snáď všade a začali ich robiť aj bežní ľudia, samozrejme aj prispievať. Kampaň vyzbierala viac ako 100 miliónov dolárov za 30 dní a bola schopná plne financovať rad výskumných projektov pre ochorenie prezývané ALS. Amyotrofická laterálna skleróza je neurologická porucha, pri ktorej motorické neuróny, ktoré kontrolujú funkciu svalov, pomaly umierajú. Toto ochorenie môže byť buď náhodné, alebo zdedené. V oboch prípadoch na ochorenie v súčasnosti neexistuje žiadny liek.

Jedným z financovaných projektov bol projekt MinE. Výskumníci projektu v pondelok (25.7.2016) oznámili, že sa im podarilo identifikovali nový gén spojený s ochorením ALS. Podľa odborníkov by to mohlo viesť k novým možnostiam liečby. 

„Je to veľmi vzrušujúce, pretože to všetkým, ktorí prispeli vďaka výzve, ukázalo, že ich dar mal skutočne vplyv na výskum,“ povedal Brian Frederick, viceprezident ALS asociácie.

splashscore.com
splashscore.com

zdroj: interez.sk(košo), theguardian.com

Príbehy
0
Komentovať (0)