Foto: Twitter/ Alex Gregory

Takto vyzerajú ruky veslára po mesiaci na vode.

Pred rokom na olympijských hrách v Brazílii sa Veľkej Británii podarilo zažiariť. Pochváliť sa môže úspešným tímom veslárov, ktorí si odniesli zlaté medaily z hier dvakrát – v roku 2012 v Londýne aj o štyri roky neskôr. No keďže olympiáda je len raz za štyri roky, dá sa povedať, že športovci majú dostatok voľného času. Ako ho teda využívajú? Odveslujú si to z Nórska na Island. 

Expedícia Polar row, v doslovnom preklade polárne veslovanie, vznikla ako charitatívna misia, ktorej cieľom je vyzbierať peniaze na školu v Himalájach. Momentálne sa medzinárodný tím, spolu s britským zlatým medailistom Alexom Gregorym, nachádza na nórskom ostrove Jan Mayen, mesiac po tom, čo vyrazili na výpravu.

Posted by Polar Row on Monday, 28 August 2017

Počas prvých deviatich dní odveslovali neskutočných 965 kilometrov, čím dosiahli 11 z 12 svetových rekordov, no po piatich dňoch bez slnka sa im vybili solárne batérie. To znamená, že žiadne navigačné zariadenia im nefungovali, a preto museli s 9-metrovým člnom núdzovo doveslovať na nórsky ostrov Jan Mayen, kde sa o nich postarali členovia nórskej armády a tamojší meteorológovia.

The Polar Row expedition has become the most record breaking ocean rowing expedition having achieved 11 World records…

Posted by Polar Row on Friday, 25 August 2017

Po dlhej dobe sú na suchej zemi a Gregory sa rozhodol podeliť s fanúšikmi o fotografiu. Napísal k nej: „Takto vyzerajú moje ruky po dlhodobom nosení vlhkých rukavíc. Počas expedície sú to asi najhoršie mozole, všetka vlhkosť mi vsiakla až pod kožu.

Výpravu však tím oficiálne ukončil. „Úspešná expedícia je tiež tá, z ktorej sa všetci vrátia domov zdraví za svojimi rodinami a priateľmi,“ napísal jeden z veslárov, Carlo Facchino. Na ostrove ostanú ešte asi týždeň, kým odtiaľ budú evakuovaní.

Pozri aj: Chcel založiť signalizačný oheň, no vymklo sa mu to spod kontroly. Stratený poľský turista omylom podpálil horu nad mestom

straitstimes.com
Uložiť článok

Najnovšie články