foto: screen Youtube

Rozprávky miluje takmer každá generácia.

A niet sa čomu čudovať. Ich cieľovou skupinou skutočne nie sú len deti, ale aj tínedžeri či dospelí. V mnohých z nich sa nájde enormné množstvo skrytých odkazov či narážok, ktorý si dieťa neuvedomí. No pokiaľ je dospelý človek nútený sledovať rozprávku so svojou ratolesťou, má záruku, že sa pobaví tiež. A to iste platí aj pre tínedžerov. Rozprávky sú veľmi špecifický žáner, ktorý je adresovaný každému.

A zároveň nikomu. Ich problémom je, že aj keď si v nich každý nájde niečo čo sa mu páči, každý si nájde aj to čo sa mu nepáči. Prípadne tomu už alebo ešte nerozumie. No čo tak rozprávky pre dospelých. Veď aj my máme predsa radi fantazíjne svety a bájne bytosti. Keď však tieto bytosti začnú nadávať, vraždiť a prejavia negatívne povahové črty, začína pravá zábava.

Pan’s Labyrinth

ČSFD: 81%
IMDB: 8,2/10

Faunov labyrint je film Guillerma del Tora, za ktorý získal pravdepodobne najväčšiu mieru uznania. Film kombinuje prostredie druhej svetovej vojny, prítomnosť mystického fauna, ktorý predstavuje akéhosi ducha prírody zjavujúceho sa malému dievčatku, pôsobenie partizánov, existenciu víl a toto všetko dopĺňajú nádherné masky a efekty. Snímok spája žáner klasických legiend s hororom, napätím a detskou naivitou, čo z neho tvorí naozaj unikátne dielo.

The Nightmare Before Christmas

ČSFD: 85%
IMDB: 8/10

Predvianočná nočná mora je typickou Burtonovkou. Je temná, má rozprávkový charakter, disponuje veľkou mierou čierneho humoru a maximálne uspokojí diváka milujúceho jeho tvorbu. Má to len jeden háčik. Burton na tomto filme spolupracoval iba ako koproducent. V skutočnosti je film dielom režiséra Henryho Selicka a bol vytvorený na motívy Burtonovej poviedky. Z tohto snímku sa naprieč rokmi stal kult a milujú ho paradoxne aj malí, no najmä veľkí.

Cool World

ČSFD: 54%
IMDB: 4,8/10

Cool World je film, ktorý sa nedočkal veľkého docenenia a u nás dokonca ani veľkej popularity. Napriek tomu ide o geniálny snímok, ktorý vyšiel z hlavy animátora Ralpha Bakshiho. Ten sa preslávil ako tvorca animovaných filmov, ktoré rozhodne nie sú určené detskému publiku. Jeho psychedelické svety prinášali v dobe Looney Toons príbehy, ktorým nechýbali narážky na popkultúru či riešenie sociálnych problémov. Cool World je kombináciou hraného a animovaného filmu, v ktorom si hlavnú úlohu zahral Brad Pitt po boku s Kim Basinger.

Edward Scissorhands

ČSFD: 85%
IMDB: 7,9/10

Nožnicovoruký Edward je nádherným príbehom o tom, že keď je niekto iný, prosto nezapadá. Nech je jeho povaha akokoľvek ušľachtilá, len sťažka sa dočká pochopenia. Ďalšie dielo Tima Burtona, na ktorom tentokrát pracoval už z režisérskej stoličky sa stalo v čase svojho vzniku obrovským hitom. Hlavnú postavu Edwarda tu stvárnil Johnny Depp. Zahral si hrozivé monštrum, ktoré je v skutočnosti veľmi dobré, milé a plaché. Všetko sa skomplikuje, keď Edward začne byť úspešný a začne pociťovať náklonnosť ku krásnemu dievčaťu.

Hansel & Gretel Witch Hunters

ČSFD: 67%
IMDB: 6,1/10

Janíčko a Marienka, ktorý sa v tejto modernej adaptácii chopili steampunkových kuší a brokovníc sú na tomto zozname akýmsi úletom, ktorý si však nemôžeme odpustiť. Ide o splatterový krvák, ktorý je zasadený do obdobia, kedy tieto deti z dobre známej rozprávky vyrástli a stali sa lovcami čarodejníc. Fantastický príbeh, ktorý kombinuje úplnú absurdnosť, fantasy prvky, čierny humor a nabitú akciu vás určite chytí za srdce. Síce veľmi osobitým spôsobom, ale predsa.

Stardust

ČSFD: 84%
IMDB: 7,7/10

Film Hviezdny prach vznikol na motívy knihy veľmi uznávaného autora a majstra fantazíjneho žánru, Neila Gaimana. Vo filme sa objavili hviezdy ako Robert De Niro, Michelle Pfeiffer, Ricky Gervais či Claire Danes. Sfilmovať knihu od Gaimana je veľmi náročná úloha a aj napriek tomu, že film na plátne nikdy nebude to, čo príbeh na papierových stránkach, v prípade Hviezdneho prachu hovoríme o tak unikátnom diele, že jeho zhliadnutiu sa nesmiete vyhnúť. Pokiaľ ste čítali knihu, film vás nesklame a pokiaľ máte radi výnimočné príbehy, no nechce sa vám čítať, viete čo máte robiť.

Coraline

ČSFD: 80%
IMDB: 7,7/10

Keď už zmieňujeme Gaimana, treba povedať aj to, že jeho pôsobenie sa na tomto rebríčku ešte nekončí. Film, ako aj kniha sú ľahko inšpirované konceptom podľa, ktorého vznikla aj Alica v krajine zázrakov. Na originalite mu to však neuberá a keď ho uvidíte, budete ohromení množstvom prekrásnych myšlienok, ktoré rozprávka ukrýva. Koralína je temná, mrazivá a osobitá. Spomínate si ešte na Henry Selicka, ktorý režíroval Predvianočnú nočnú moru? Tak teraz sa pozeráte na ďalšie jeho dielo.

Sleepy Hollow

ČSFD: 83%
IMDB: 7,4/10

Filmov Tima Burtona sa zrejme v prípade tohto nezbavíme. Nie je to však ani nutné, pretože v prípade temných rozprávok a fantazíjnych príbehov pre dospelých je majstrom svojho remesla. Hovoriac o Ospalej diere musíme poznamenať, že svoj prirodzený talent tu Burton len potvrdzuje. Ide o gotický horor, v ktorom si opäť hlavnú úlohu zahral Johnny Depp, bez ktorého si len málo ľudí dokáže predstaviť svoj rebríček obľúbených filmov. Ospalá diera opisuje dej jedného z najklasickejších amerických hororov na historickom pozadí, ktorý po prvom zhliadnutí budete musieť vidieť znova a znova.

Shrek

ČSFD: 87%
IMDB: 7,9/10

Mierne sme sa zamotali v dielach, ktoré sú predovšetkým temné, no keďže hovoríme o rozprávkach pre dospelých nie je možné, aby sme vynechali najväčšiu klasiku tohto žánru. Shrek v čase svojej premiéry ukradol srdcia tínedžerom aj dospelým. Neskôr ich použil ako tyčinku do uší a už ich nevrátil. Je zbytočné hovoriť o zelenom zlobrovi, ktorý prejde nápravou, keďže jeho príbeh už zrejme pozná každý. No tie najlepšie veci nikdy nestarnú, iba zrejú.

Corpse Bride

ČSFD: 84%
IMDB: 7,4/10

Jeden z najznámejších animovaných príbehov adresovaných vyzretému publiku sa odohráva vo viktoriánskej dedinke na konci 19. storočia. Sleduje príbeh mladého muža, ktorý sa nachádza v podsvetí, kde je oženený s tajomnou mŕtvou nevestou. Jeho skutočná žena ho zatiaľ čaká v skutočnom svete. Napriek tomu, že podsvetie je pre neho príjemnejším prostredím, postupne si uvedomuje, že žiadny svet ho nemôže držať od jeho pravej láske. Vrcholné dielo Tima Burton potvrdzuje, že svojim netradičným prístupom celkom ovládol svoj žáner a nastolil v ňom prísne stanovené pravidlá, ktorými vytvoril trend pre budúce generácie filmárov.

Pozri aj: Ping-pong vo Forrestovi Gumpovi, či svaly v Kapitánovi Amerika. 10+ skvelých filmových efektov, ktoré ste si doteraz nevšimli

Príbehy
0
Komentovať (0)