Lucia Mužlová / / Objektívom
V piatok sa na piešťanskom letisku začal Grape festival a ani my sme na ňom nechýbali. Hneď v úvode by som rada zaspomínala na...

V piatok sa na piešťanskom letisku začal Grape festival a ani my sme na ňom nechýbali. Hneď v úvode by som rada zaspomínala na živú kapelu, ktorá vítala všetkých účastníkov festivalu. Ešte pred tým, ako ste prešli turniketmi, ste si mohli vypočuť krásne zvuky huslí. Poobede už boli stanové mestečká takmer plné, lístky boli vypredané a festival sa mohol začať.

Hlavnou témou tohto roku bola biela farba, ktorá vyjadrovala nevinnosť, slušnosť a čistotu. Veľa ľudí sa témy držalo, no našli sa aj „rebeli“, ktorí sa obliekli podľa svojej vlastnej témy. Na letisku sa nachádzalo 6 stageov: Grape (hlavný stage), Suzuki, Staroprameň, VÚB, Redbull container a Mlyny.

Festival v reggae rytmoch o 15-tej hodine odštartovala kapela Medial Banana. Nechýbali piesne ako Reggae muzika, či Sójové rezne a zároveň s nimi festival zahájila aj kapela z Českej republiky Ghost of you. Po skvelom štarte sme si prešli areál a veľké plus by som udelila food courtom, kde si každý prišiel na svoje. Našli ste tu klasické festivalové stánky, no aj stánky s bio nápojmi, domácimi limonádami a zdravou stravou.

Počas poobedia nám festival spríjemňovali kapely ako Chiki-Liki-Tu-a, Luno, Max Bazowski a Billy Barman. O 20:20 sa na hlavnom Grape stage-i začal koncert známeho speváka z Veľkej Británie, Jakea Bugga, a hodinu po jeho koncerte vystúpila hviezda, kvôli ktorej možno viacerí tento rok festival navštívili, MØ. Zaznel aj jej najnovší veľký hit Final song, no nevynechala ani známu pieseň Lean on či Kamikaze. Po miernych technických problémoch a asi dvoch minútach tmy a ticha sa dalo všetko do poriadku a koncert pokračoval ďalej.

interez.sk, Jaro Novák
interez.sk, Jaro Novák

Hneď po MØ sme sa presunuli na Suzuki stage, kde vystúpil Dub FX. Náš prvý deň sme ukončovali s kapelou Crystal Castles, ktorá k nám docestovala až z Kanady.

Ťažké vstávanie nám hneď po dlhých radoch na kávu vylepšil Dj Vec, ktorý zahral a zmixoval všetky svoje obľúbené tracky. Presunuli sme sa na chvíľu pozrieť si vystúpenie skupiny Malalata a oddýchnuť sme si šli na vystúpenie Swing Society Orchestra a zahrali nám aj piesne z ich debutového albumu. Osobne ma najviac potešila pieseň Here Comes The Sun v podaní skvelej Kataríny Michálikovej, ktorá je však pôvodne z dielne kapely The Beatles. Zaspievala nám aj Andrea Bučková a Samuel Hošek.

Po tomto vystúpení sme sa chceli pozrieť na Silné reči, stand up comedy v podaní Janka Gorduliča, ale publikum bolo obrovské a dnu sa nám pri pohľade na tú kopu ľudí nechcelo. Toto jediné ma na festivale mrzelo. Silné reči mohli byť vo väčšom priestore, pretože stage Mlyny bol príliš malý na takú skvelú show.

Aby sme si udržali oddychovú atmosféru, vybrali sme sa vypočuť si zoskupenie BULP, o ktorom sa môžete viac dozvedieť aj v našom rozhovore. Po nich sme sa vybrali na Janu Kirschner, ktorá podľa môjho názoru odohrala skvelý rytmický koncert plný energie. Odzneli piesne ako Sama, Na krídlach divých včiel, Na čiernom koni, no odznela aj staršia pieseň, Modrá. Na tento koncert som boa zvedavá hlavne z toho dôvodu, aby som to mohla porovnať so sólo turné, ktoré nás na jeseň s Janou Kirschner čaká. Ak sa chcete dočítať viac, kliknite sem.

interez.sk, Jaro Novák
interez.sk, Jaro Novák

Medzi kapely, ktoré vystupovali v sobotu, patria aj Monikino Kino, Longital, na hlavnom stagei si zahrala aj skvelá kapela Oscar and the Wolf, Puding pani Elvisovej, no takmer celý festival sa zišiel na Grape stagei už pred 20:40. Vtedy nám zahralo zoskupenie Milky Chance z Nemecka, ktoré rozhýbalo naozaj každého. Zazneli hity ako Flashed Junk Mind, Stolen Dance a Blossom. Celú atmosféru dotváral člen kapely, ktorý hral na ústnu harmoniku a vytvoril tak jedinečnú show a jedinečný zážitok pre nás, poslucháčov. V neskorších hodinách si zahrali aj Block Party a Netsky. Hudba hrala z každej strany až do skorých ranných hodín. Po krátkej pauzičke okolo 6:00 sa pokračovalo na streetballovom ihrisku, kde sa zišli ľudia, ktorí v sebe ešte mali posledné zvyšky energie.

Toto všetko a ešte viac sme zažili na tohtoročnom Grape festivale a už teraz sa tešíme na to, čo nás čaká o rok. Čo ste na Grape festivale zažili tento rok vy? Ktoré vystúpenie bolo podľa vás najlepšie? Podeľte sa o svoje dojmy z festivalu v komentároch.

interez.sk (Lucia M., foto: Jaro Novák)Komentovať (0)