Michal Blaško / / Objektívom
29. január priniesol do Bratislavy zimu akú mesto nezažilo už niekoľko rokov. No ani mínusové teploty neodradili návštevníkov špeciálneho koncertu v Starej tržnici.

Tento deň okrem zimy priniesol so sebou aj koncert výnimočného skladateľa, speváka a gitaristu, Josého Gonzáleza. Švédsky pesničkár s argentínskymi koreňmi nie je na Slovensku žiadnym nováčikom. Má za sebou úspešný koncert v Košiciach, dva koncerty na festivale Pohoda  a pokus o koncert na festivale Grape, ten bol však zastavený kvôli dažďu. A keďže organizátori piešťanského festivalu chceli potešiť svojich priaznivcov, rozhodli sa priniesť kúsok leta do zimy.

Diváci vyzbrojení hrubými svetrami, vetrovkami a kabátmi naplnili priestory tržnice až po okraj. Na ich veľké potešenie zima neodradila ani Josého, ktorý priniesol so sebou darček v podobe nástrojovo rozmanitého orchestra The String Theory. Súčasťou ich druhého spoločného turné sa tak stala aj zastávka v  Bratislave.

interez.sk, Jaro Novák

Hudobníci si už úvodom získali celú tržnicu. Diváci prestali takmer dýchať, aby mohli počuť jemné entrée v podobe zvukov šušťania mikroténových sáčkov v rukách hudobníkov. Minimalizmus zvukov podčiarkol Josého podmanivý hlas a gitarové tóny. Rytmus udávala z pozadia tamburína, ktorú ovinula zmes elektronických zvukov. Veľkoleposť a hĺbku vystúpenia umocnili postupne sa vkrádajúce sláčiky. Hudba vytvárajúca v mysli poslucháčov bezhraničné obrazy. Filmový, emotívny minimalizmus plný napätých pocitov miestami s hororovým podtónom. Opakujúce sa priezračné zunivé slučky cyklických rytmov. Bosý dirigent s vŕtačkou v ruke. Časti skladieb v ktorých rytmickú sekciu preberalo na podnet hudobníkov nadšene roztlieskané publikum. Jemné experimentálne trilky priečnej flauty. Otvorené srdcia fanúšikov tlčúce do rytmu známeho hitu „Heartbeats“. No to stále nebolo všetko. Hudobné príbehy talentovaného rozprávača pokračovali. Tím čo sa podarilo úplne zahĺbiť do jedného z majstrovských experimentálnych kúskov, počuli v okamihu šúchanie po radiátore, či zvuky ktoré hádam ani nie sú z tejto planéty. „Pišťanie detskej hračky“ sa miešalo so zvukovou hrou nazvučeného rezonujúceho kúsku tenkého plechu.

interez.sk, Jaro Novák

Jedna z posledných skladieb pred vytlieskanými prídavkami ukázala veľkoleposť orchestra podčiarknutú o elektronický podmaz v prekvapivom dubstepovom tempe. Až sa človek začne pýtať, kam siahajú hranice prepojenia týchto jedinečných hudobníkov. Musíme len potvrdiť, že úspechy vo vypredaných sálach počas turné v Európe potvrdili neuveriteľným koncertom aj u nás na Slovensku.

Nadšený José dvíhajúci s radosťou gitaru nad hlavu a roztancovaní členovia orchestra ďakovali po poslednom prídavku za nádhernú atmosféru, ktorú sa podarilo v tento večer vyčarovať. Diváci sa im odvďačili neutíchajúcim potleskom.

interez.sk, Jaro Novák

interez.sk (Saša Pastorková, foto: Jaro Novák)


Komentovať (0)