Foto: institut-polaire.fr

Antarktída je veľmi zaujímavé miesto.

Neraz poslúžila ako inšpirácia pre mnohé temné príbehy a to opodstatne. O tom, čo všetko je pochované v jej ľadových útrobách, sa nám ani nesníva. Vedci nám však prinášajú malú ochutnávku. Počas vianočných sviatkov sa im podarilo prevŕtať k jazeru Mercer, ktoré sa ukrýva kilometer pod ľadom. Konkrétne ide o 1 084 metrov a Mercer je len jedným zo 400 rôznych antarktických jazier.

Po jeho vyhĺbení z neho vedci odobrali blatisté vzorky, ktoré smerovali rovno pod mikroskop. Tu sa ukázalo, že narazili na drobné útvary, ktoré boli v skutočnosti schránkami rozsievok, teda mikroskopických rias. Tu sa však objavovanie nekončilo. Výsledky skutočne stáli za námahu, ktorú museli vedci vykonať, aby sa k nim dostali.

institut-polaire.fr

Zdĺhavý proces

K vyhĺbeniu diery k jazeru potrebovali vysokotlakový vrták, ktorý popri svojej činnosti uvoľňuje horúcu vodu a tak roztápa ľad. Pri ďalšom skúmaní výsledkov prišli na to, že v jazere sa nachádzal aj živočích pripomínajúci krevetu. Jeden z týchto živočíchov bol dokonca zachovaný natoľko, že pôsobil akoby umrel len pred niekoľkými hodinami.

institut-polaire.fr

Suchozemské živočíchy v jazere

Veci tu objavili aj pomalky, fascinujúce živočíchy, ktoré majú ešte tuhší korienok ako šváby. Mikroskopické tvory majú osem nôh a sú schopné prežiť aj katastrofy, ktoré sú pre človeka považované za smrteľné. Pomalky, ktoré sa tu našli sú však záhadou, pretože podľa toho, čo v súčasnosti vieme, sú to suchozemské živočíchy. Niekoľko desiatok kilometrov od jazera Mercer ležia ďalšie jazerá a rieky, ktoré patria k Transarktickému pohoriu.

institut-polaire.fr

Pomalky sa sem mohli dostať odtiaľto. Pred 10-tisícmi rokmi či dokonca 120-tisíc rokmi bolo podnebie na Antarktíde miernejšie, a preto tu v tom čase takéto živočíchy mohli pokojne prežiť. Vedci sa v súčasnosti venujú ďalšiemu skúmaniu výsledkov a tiež určovaniu veku jednotlivých živočíchov, ktoré z jazera vyslobodili.

nature.com, tech.sme.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy