Vedeli ste o tom, že ak budete ako deti vzdorovať vašim rodičom, budete mať v dospelosti vyšší plat? Aj takéto sú výsledky niektorých vedeckých štúdií.

Pravdepodobne neovplyvníte to, z akej sociálnej vrstvy pochádzate. Toto sa totiž môže odraziť na nefunkčnosti vašej pamäte v dospelosti. Čomu sa vyvarovať a čo naopak podporovať počas výchovy dieťaťa? Ak ste sa na strednej škole snažili byť ,,cool“, budú s vami v dospelosti problémy a ak ste pozerali veľa filmov s násilníckym podtónom, budete mať takéto sklony aj vy sami.

Takéto závery z výchovy a skúseností detí nie sú až takou raritou a ich výsledok by sa dal dnes už ľahko predpokladať. Každý z nás totiž vie, že to, ako sme vychovávaní v detstve sa raz prejaví na našom správaní v dospelosti. Na tom by nebolo nič zvláštne, pokým by vedecké štúdie nedokázali niekoľko nepredvídateľných efektov. Veď napokon, čakali by ste, že váš plat závisí od toho, či ste rodičom v detstve odvrávali?

Čo robili rodičia zle?

Ak sa vaši rodičia rozviedli vo vašom útlom detstve, je vysoko pravdepodobné, že s nimi v dospelosti budete mať zlé vzťahy. Sexuálne zneužívanie pravdepodobne budete mať v dospelosti za výsledok problémy s obezitou. Ani týranie od rodičov nie je žiadna výhra. Spôsobí vám v dospelosti minimálne dvojnásobne veľkú depresiu, ako ste mali v detstve.

Časté pozeranie televízie ,,dopomôže“ k vašim komunikačným problémom a ak vám rodičia nedovolia vyjadriť svoj vlastný názor, prejaví sa to aj vo vašom budúcom vzťahu s partnerom. Je vysoko pravdepodobné, že váš partner bude mať všetku moc a kontrolu nad vaším vzťahom.

Čo robili rodičia dobre?

Vzhľadom k výsledkom zo štúdií z Univerzity v Illinois, je vraj vysoko pravdepodobné, že ak ste boli často svedkom domácich hádok vašich rodičov, budete ako dospelí ľudia viac schopní udržať svoje pocity na uzde a prispôsobiť sa. Rovnako sú vraj dospelí šťastnejší, ak vidia rodičov daný problém riešiť. Uisťuje ich to v tom, že rodičia vedia prekonať akékoľvek prekážky.

Ak vidíte ako dieťa usilovne pracovať vašu matku a ste dievča, pravdepodobne vás to navedie k tomu, aby ste sa stali šéfkou a zarábali veľa peňazí. Harvardská škola preukázala, že dcéry matiek, ktoré pracujú mimo domu chodili do školy dlhšie a mali väčšiu pravdepodobnosť získať prácu na vyšších pracovných pozíciách ako dcéry, ktorých matky pracovali doma. Ak vidíte ako dieťa usilovne pracovať vašu matku a ste chlapec, budete mať bližšie sklony k výchove detí a domácim prácam. Rovnaká štúdia preukázala, že takéto deti mužského pohlavia strávili v dospelom veku prácou s deťmi okolo 7,5 hodín týždenne.

Ak vás rodičia nechávali robievať domáce práce, budete viac schopní spolupráce, rovnako ako budete viac empatickí a nezávislí. S tým určite súvisí aj výsledok výskumu Pennsylvánskej univerzity, že ak ste robievali ťažké veci už ako dieťa, bude sa vám ľahšie kráčať vašou cestou v dospelosti.

Ak šla kvôli vám vaša mama na materskú dovolenku, vďaka jej pozornosti budete v živote viac úspešnejší. Pozornosť rodičov vám pravdepodobne pomôže aj ku zdravším vzťahom s ľuďmi, rovnako ako k vášmu akademickému úspechu po tridsiatke, ukázala štúdia z roku 2014.

interez.sk, (Romana Dorotovičová), iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)