Foto: Pexels

Malá štúdia zistila, že množstvo tetovaní, ktoré máte zvečnené na svojej koži, môže ovplyvniť to, ako sa potíte.

Štúdia prebehla na univerzite v Michigane a zahŕňala 10 zdravých mužov, ktorých vek sa pohyboval okolo 21 rokov a každý z nich mal tetovanie na vrchnej časti tela. Výskumníci najprv chemicky stimulovali potné žľazy, a potom na absorbovanie potu z kože použili malé vatové platničky. Po dvadsiatich minútach vedci zistili, že potetovaná koža generovala asi polovičné množstvo potu než atramentom nedotknuté časti. Na týchto miestach mal tiež pot iné zloženie. Obsahoval dvakrát také veľké množstvo sodíka. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa našich poznatkov je toto prvá štúdia svojho druhu, ktorá dokumentuje funkciu potenia spojenú s tetovaním,“ povedala hlavná autorka štúdie, Maurie Luetkemeier, vo vyhlásení. „Ohľadom našich výsledkov však máme nejaké pochybnosti. Proces, ktorý sme využili pri vyvolaní potu, sa líši od toho prirodzeného, ktorý má za úlohu schladiť telo pri stúpajúcej teplote.“ Taktiež dodáva, že štúdia, ktorú vykonali, by mohla poskytnúť dôkazy pre ďalšie štúdie. Jedno je však isté, ľudia, ktorí majú veľké množstvo tetovaní, sú vo väčšom nebezpečenstve pri zraneniach spôsobených vysokou teplotou.

Existuje maximálne množstvo potu, ktoré človek dokáže vyprodukovať,“ povedala doktorka Angela Smith z univerzity Thomasa Jeffersona v Pennsylvánii, ktorá v štúdii nijako nefigurovala. „Povedzme, že nemáte tetovanie. Pokiaľ pravidelne behávate maratón vo vysokých teplotách, ste požiarnik alebo vojak vo veľmi horúcom podnebí, môžete sa potiť práve na úrovni maximálneho množstva. To znamená, že ak toto maximum dosiahnete a z ničoho nič stratíte istú časť pokožky (tetovaním), ste vo väčšom ohrození ako predtým.

Ako sme zmienili už na začiatku, išlo o veľmi malú štúdiu, takže zatiaľ nie je čas na unáhlené závery. Dúfame, že ďalšie štúdie nám prezradia, či je toto vec, ktorej by sme sa mali obávať, alebo nie.

Pozri aj: Boli by úplne iné. Umelkyňa ukazuje, akoby vyzerali slávne osobnosti, keby mali tetovanie

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články