Lucia Mužlová / / Veda
Vedci doteraz nevedia, ako presne funguje placebo efekt. K tomuto javu dochádza vtedy, ak sa zdravotný stav pacienta zlepšuje pri užívaní nejakej liečby napriek tomu,...

Vedci doteraz nevedia, ako presne funguje placebo efekt. K tomuto javu dochádza vtedy, ak sa zdravotný stav pacienta zlepšuje pri užívaní nejakej liečby napriek tomu, že neužíva lieky s účinnou látkou. Nová štúdia zistila, že pacienti, ktorí prekonali rakovinu prsníka, dokážu pomocou meditácie, jogy a pravidelného cvičenia, ktoré znižuje stres, fyzicky zmeniť ich bunky. Vravíte si, že to nie je možné? Čítajte ďalej.

meditacia6
iflscience.com

Vedkyňa, ktorá je podpísaná pod výsledkami štúdie, je Linda Carlson z Tom Baker Cancer centra v Kanade. Táto štúdia bola zároveň uvedená aj v časopise Cancer.

Účastníci štúdie mali v priemere 55 rokov a prežili rakovinu prsníka. Boli to pacienti, ktorí sa s chorobou stretli minimálne dva roky dozadu a stále z nich bolo cítiť isté emocionálne rozrušenie. Dokopy sa na štúdii podieľalo 88 účastníkov, ktorí boli rozdelení do 3 skupín. Ešte pred tým boli všetkým odobraté vzorky krvi a 12 týždňov trvajúca štúdia sa mohla začať.

Prvá skupina sa stretávala týždenne po dobu 90 minút. Snažili sa smerovať k neodsudzujúcemu vedomiu prítomného okamihu, a to prostredníctvom tzv. hatha jogy.

meditacia4
lalleteriadelpoblesec.com

Takisto ju cvičili každý deň doma, po dobu 45 minút. Druhá skupina sa tiež stretávala na 90 minútovom sedení, kde diskutovala o svojich negatívnych a pozitívnych pocitoch.

meditacia2
altamirarecovery.com

Tretia, kontrolná skupina, sa stretla len na jednom 6-hodinovom workshope, kde sa učili ako znižovať stres. Na konci štúdie bola účastníkom opäť odobraná vzorka krvi a zistili sa niektoré zaujímavé rozdiely medzi skupinami.

Pokračovanie na ďalšej strane…

0
Komentovať (0)