foto: Pixabay

katka / / News
Čo je liekom na dlhotrvajúci vzťah? Výskumníci tvrdia, že poznajú odpoveď.

Tajomstvo k dlhodobému vzťahu sa snažia ľudia nájsť po celé generácie. Každý tvrdí niečo iné – je to dostatok pozornosti, schopnosť robiť kompromisy, úcta, trpezlivosť či romantika? Podľa výskumov je to niečo celkom iné. 

Piť spoločne alkohol alebo ho odmietať, to má byť kľúčom k šťastnému vzťahu, čo vraj platí najmä v manželstve. Štúdia publikovaná v gerontologickom časopise zistila, že páry, ktoré mali v priemere 50 rokov, sú omnoho šťastnejšie, ak spolu pravidelne pijú alkohol. To isté platí aj pri tých, ktoré spoločne abstinujú. Vzťahy, kde jeden z dvojice pil omnoho viac ako ten druhý, mali zväčšia negatívny priebeh.

pixabay

Výskum sledoval 4864 jednotlivcov, ktorí už sú v manželstve viac ako 33 rokov. Skúmal to, ako často v týždni požívajú alkohol a tiež koľko ho vypijú. Dôležité však bolo aj to, ako na to reaguje ich polovička, teda či to schvaľuje, kritizuje alebo rozčuľuje.

Výsledky ukázali, že viac ako polovica párov je šťastná, keď pijú spoločne. Manželky však podľa výsledkov majú radšej, keď pijú aj s manželmi. Týmto samozrejme nechceme navrhovať všetkým párom, aby spoločne začali piť alkohol, no zrejme sa je nad čím zamyslieť. „Nevieme presne, čím to je, no zrejme ide o spoločne strávený voľný čas, vďaka ktorému sú si partneri bližší,“ tvrdí doktorka Kira Birdtt.

Pozri aj: Nespútanosť, sloboda a láska. 15 strhujúcich fotografií Rainbow Gathering, najväčších stretnutí hnutia hippies na svete (NSFW)

indy100.com
0
Komentovať (0)