NOSENE

,,Sekáče" sa dnes stávajú viac a viac populárnejšie. Aj napriek tomu, že vždy ide o nosené oblečenie, ženy si k nim stále dokážu nájsť cestu. Jeden takýto obchod sa nachádza aj v Bratislave.

Každý človek by chcel v živote robiť hlavne to, čo ho baví. Spojiť príjemné s užitočným a možno si aj takýmto spôsobom plniť sny. Niekedy stačí dobrý nápad a váš život sa začne uberať iným smerom. Tak vznikol aj bratislavský second hand NOSENE. Predajňa, kde nájdete voňavé oblečenie a môžete odísť s dobrým pocitom. Neveríte? Predaj oblečenia je spojený s dobrou vecou. Viac nám o projekte NOSENE prezradila Katka Hutyrová.

Kto bol iniciátor vzniku NOSENE? Ako to všetko vzniklo? Kto vám pomáhal a čo na tom bolo najťažšie?

Bol to Jakub Ptačin, ktorý prišiel s nápadom spraviť pekný second hand – taký, kam sa človek rád vráti, bude sa tam cítiť fajn a ešte aj pomôže ďalej. V momente, ako mi to spomenul, som vedela, že toto je niečo, čo má naozaj zmysel!

Pár hodín po rozhovore vznikla naša FB skupina a tam to celé začalo. Od nápadu chodiť po pár akciách ako pop up sme otvorili prvú kamennú predajňu, ktorú sme po čase presťahovali na nové dostupnejšie miesto.

Celé je to proces, ktorý sa rozvíja a vždy sa nájde niečo, čo sa z pohľadu zdá byť ťažké a časom sa objaví niečo ďalšie. Doteraz bolo najťažšie nájsť vhodný priestor a taktiež nastaviť fungovanie tak, aby bol udržateľný. Časom sme spojili sily spolu s Dankou a Soňou z Kids Point klubu pre celú rodinu a podarilo sa nám spoločne posunúť Nosene opäť o niečo ďalej. Každý deň je výzvou kam sa posunúť ďalej.

nosene3
NOSENE

Aká je hlavná myšlienka projektu? 

Hlavnou myšlienkou je spojiť módu s pomocou – konkrétne odvádzame z každej predanej veci 15 %  do bezpečného domova My Mamy, čo vidíš hneď, keď sa pozrieš na cenovku.

Katarína Hutyrová – to je vlastne všetko, čo o vás vieme. Prezraďte nám niečo o vás. Koľko máte rokov, aké máte vzdelanie, čo rada robíte, čomu sa venujete? Je dôvodom vzniku NOSENE aj to, že máte veľmi blízko k móde? Je to splnený sen alebo to bol len spontánny nápad, ktorý sa časom zrealizoval?  

Práve v momente, kedy odpovedám na túto otázku, som pár hodín po dosiahnutí 27 rokov. Vyštudovala som odbor Zasielateľstvo a logistika na Žilinskej univerzite, v ktorom som po skončení školy aj pracovala. Po tom, ako ma Jakub oslovil s nápadom na NOSENE, som sa začala projektu venovať popri práci. Aj keď ma oblasť dopravy bavila, dala som prednosť NOSENE. Vždy som však cítila, že chcem pracovať na niečom zmysluplnom, čo má väčšiu podstatu ako iba chodiť do práce a ,,odmakať“ si to. K móde som mala asi ako každá žena vždy blízko, a to, že sa nám podarilo vybudovať NOSENE do reálnej podoby, je teda i splneným snom.

nosene5
NOSENE

Všetky veci sú vlastne oblečenie, ktoré už majiteľa raz malo. Je o tieto veci stále záujem?

V dnešnej dobe oblečenie nosíme koľko? 2 – 3 krát, kúsky ktoré sú našimi srdcovkami samozrejme častejšie, no mnohokrát máme v skrini oblečenie, ktoré má na sebe visačku, pretože ako každá žena robíme nákupné omyly či časom zmeníme vkus. Oblečenie, ktoré u nás nájdeš, je v zachovalom alebo takmer novom stave

,,Sekáče“ sa vyznačujú najmä tým, že sú lacné. Vás obchodík vyzerá skôr na obchod s drahším oblečením, najmä tým, že ste si ho krásne zariadili a vyzdobili. Aké sú ceny?

Ceny sú u nás rôzne, kúpiš oblečenie za 5 €, ale aj za 50 € – vždy záleží od toho, o aký kúsok sa jedná.

Odkiaľ získavate oblečenie? Môžu vám ho nosiť aj bežní ľudia, ak sa ho potrebujú zbaviť? Alebo je to naozaj nejaké špeciálne oblečenie?

Oblečenie vyberáme od našich dodávateľov. Ak však pri triedení šatníka zistíš, že máš v skrini kúsky, ktoré nenosíš a sú ešte v dobrom stave – také, aké by si ešte nosila, no vieš, že si ich už neoblečieš, môžeš ich priniesť k nám.

Základom je, aby bolo oblečenie v dobrom stave, nepoškodené a staré najviac 2 roky. Priniesť môžeš čokoľvek – svetre, blúzky, šaty, džínsy, kabáty. Čo k nám nosiť nemusíš, sú topánky, bižutéria a spodné prádlo a oblečenie, ktoré by si sama nenosila.

nosene7
NOSENE

Čo všetko sa v ňom dá kúpiť? Fungujete aj ako internetový obchod alebo iba ako kamenná predajňa? 

Nájdeš u nás oblečenie od blúzok cez svetre, džínsy, kabáty, bundy, sukne klasických značiek Zara, Mango, H&M až po kúsky ako Ralph Lauren, Hugo Boss, Michel Kors.

Fungujeme ako kamenná predajňa – ľudia nás nájdu na Štúrovej č.4 v Bratislave. Pre mamičky sme otvorili NOSENE Kids na Kramároch – v detskom centre Kids Point a čoskoro sa uvidíme aj v Banskej Bystrici

V čom je váš obchodík iný v porovnaní s ostatnými, v ktorých sa ponúkajú taktiež nosené veci?

V NOSENE sú veci poctivo vybrané – každý jeden kúsok prešiel našimi rukami. Keď zavítaš do predajne, nájdeš veci prehľadne uložené, voňavé. A tým, čím sa líšime najviac, je pomoc na dobrú vec – z každého nákupu odvádzame časť na pomoc týraným ženám do bezpečného domova.

nosene9
NOSENE

Je to oblečenie pre ženy alebo aj pre mužov? Zaujímajú sa o tieto veci aj známejší ľudia?

Oblečenie je prevažne dámske a nájdu si u nás kúsky aj deti, pridali sme do ponuky aj detské oblečenie NOSENE Kids. Občas si prídu na svoje aj muži, ak sa nám podarí nájsť kúsky, ktoré stoja za to. Pre mužov sme pripravili na utorok 15.11. 2016 akciu spolu so Silviou Kušnírovou kde bude hromada krásnych vecí a celý výťažok odovzdáme na pomoc trom občianskym združeniam – OZ Divé Maky, OZ My Mamy a OZ Pes v núdzi.

interez.sk (Anna Zábojníková)
Uložiť článok

Najnovšie články