theguardian.com

Dnešná časť krátkych faktov na večer vám opäť prináša jednu rýchlu zaujímavosť. Novinky, aktuálne informácie, zaujímavosti z prírody, histórie, športu, rekordy či neuveriteľné príbehy. To všetko sa dočítate v našich faktoch.

V najbližších dňoch sa budú udeľovať nobelové ceny vo viacerých kategóriách, jednu však už máme za sebou. Nobelovú cenu za fyziológiu alebo medicínu vyhral 71-ročný japonský bunkový biológ Yoshinori Ohsumi. Pochádza z kaponského mesta Fukuoka a momentálne je profesorom na Tokyo Institute of Technology.

Jeho výskumy sa zameriavali na proces, ako sa rozkladajú bunky, známy ako Autofágie. Tento názov pochádza z gréckeho slova, ktoré znamená “jedenie samého seba”. Nápad na tento výskum sa začal objavovať už v roku 1960, keď sa zistilo, že bunky vedia zničiť svoj obsah.

Ohsumiho zistenia viedli k lepšiemu pochopeniu tohto procesu, teda ako bunky dokážu recyklovať samé seba. Jeho zistenia dokázali dôležitosť Autofágie vo viacerých fyziológických procesoch ako sú reakcie na hladovanie alebo infekcie. Mutácie génov Autofágie môžu spôsobiť rôzne ochorenia a objavujú sa aj pri rakovine a neurologických ochoreniach.

Minulý rok vyhrali Nobelovú cenu za fyziológiu alebo medicínu William C. Campbell, Satoshi Omura za ich využitie moderných laboratórnych techník, vďaka ktorým objavili nové liečivé látky v rastlinách a pôde. Cenu dostala aj Tu Youyou za jej objavy s liečbou malárie.

V utorok sa bude udeľovať Nobelová cena za fyziku, v stredu za chémiu a v piatok Nobelová cena za mier.

indianexpress.com
indianexpress.com

 

Príbehy
0
Komentovať (0)