foto: BrightSide.me

Kórea bola rozdelená už pred desiatkami rokov. Aký dopad mala táto udalosť na život bežných ľudí?

Život obyvateľov Severnej či Južnej Kórey neustále mnohých zaujíma. Územie Kórejského polostrova je dodnes poznamenané historickými udalosťami. Tie ho rozdelili na dve celkom odlišné krajiny.

Od rozdelenia historickej Kórey ubehlo už takmer 70 rokov. Udalosti druhej svetovej vojny nepriaznivo zasiahli polostrov, na ktorom sa dnes nachádzajú dva celkom odlišné štáty. Na ich hranici sa trieštia základné hodnoty slobody. Dnes je už verejne známe, že sever a juh sa napriek vzájomnej blízkosti od seba výrazne odlišujú. Aké sú rozdiely po spomínaných 70 rokoch samostatnosti oboch krajín? Niektoré udierajú do očí viac, iné menej. Presvedčte sa sami.

Pchjongjang verzus Soul

Pchjongjang – Severná Kórea, Wikimedia
Soul – Južná Kórea, Wikimedia

Hlavné mestá sú na prvý pohľad veľmi podobné a pôsobia dojmom veľkomesta. Mohli by ste si ich dokonca pomýliť. Za 70 rokov značne pokročili vo svojich stavbách a mrakodrapoch.

Panoráma miest

Severná Kórea, Wikimedia
Južná Kórea, Pixabay

Most cez rieku Han obe krajiny predeľuje. Výhľady sú takmer rovnaké, no most na strane Južnej Kórey priťahuje samovrahov. Niektorí ľudia tu jednoducho nezvládajú stres a neustálu potrebu byť najlepším. Súťaživosť medzi nimi je veľká a snaha uspieť je hlavným cieľom.

Obytné oblasti

Severná Kórea, Wikimedia
Južná Kórea, Wikimedia

Obytné oblasti oboch krajín v sebe skrývajú zaujímavé detaily. Na severe si napríklad obyvatelia za svoje byty neplatia, po zosobášení ich dostávajú zdarma, naopak na juhu stojí menší byt približne 180 000 dolárov.

Módne rozdiely

Severná Kórea, Wikimedia
Južná Kórea, GoodFreePhotos

Móda juhu sa značne posunula vpred, na severe to však nie je až také zle, ako sa hovorí. Niektorí ľudia sú toho názoru, že ženy napríklad nemôžu nosiť nohavice, to však nie je tak celkom pravda. Bohatší ľudia si tu v rôznych obchodoch dokážu nájsť aj zaujímavé veci.

Vzdelanie

Severná Kórea, Wikimedia
Južná Kórea, Flickr

Deti v Severnej Kórei dostanú jeden rok prípravného vzdelania a následne nastupujú na desaťročné štúdium. Po jeho ukončení majú tí bohatší možnosť ísť na vysokú školu a ostatní si hľadajú prácu. V rámci predmetov sa učia aj o západnej geografii či literatúre, ako príklady však učitelia využívajú najmä africké krajiny. Naopak v Južnej Kórei trvá základné štúdium 12 rokov. Študenti si potom vyberajú z univerzít, ktoré majú vo svete veľkú popularitu a prestíž.

Práca

Severná Kórea, Flickr
Južná Kórea, Flickr

Aj po niekoľkých rokoch v separácii sa niektoré zvyky jednoducho nemenia. Pracovníci si svoje prestávky často krátia rovnakou hrou. Priemerný plat obyvateľov Severnej Kórey je približne 3 doláre na deň spolu so stravnými lístkami. Naopak na juhu zarobia omnoho viac.

Kultúra

Severná Kórea, Wikimedia
Južná Kórea, Wikimedia

Kultúra západného sveta oveľa viac preniká na juh. Vznikajú tu rôzne populárne skupiny, ktoré sa snažia medzi obyvateľov presadzovať svoju hudbu. Tá sa však do severných končín možno ani nedostane, naopak obyvatelia si tu užívajú karaoke.

Stravovanie

Severná Kórea, Wikimedia
Južná Kórea, Pixabay

Oveľa pestrejší jedálniček nájdete v južnom Soule. Na severe majú problém najmä s nedostatkom zeleniny či ovocia a taktiež potravín s vysokým obsahom bielkovín. Práve stravovanie je dôvodom, prečo sú Kórejčania na severe nízki. Ľudia kvôli nedostatku bielkovín začali loviť aj žaby či korytnačky. Vo veľkým mestách sa dostanete k pestrému výberu rôznych jedál či sladkostí, no aj napriek tomu to nesiaha na Soul, kde sa tradičná kuchyňa mieša aj s európskou.

Verejná doprava

Severná Kórea, Wikimedia
Južná Kórea, Wikimedia

Metro v Severnej Kórei bolo skonštruované dokonca ešte skôr ako to v južnom Soule. Využívať ho môžu všetci. Pokiaľ ide o zvyšné prostriedky dopravy, tak napríklad na severe si nemôžete kúpiť auto, túto výsadu majú len vládni predstavitelia a vojenské jednotky. Obyvateľov tu preto najčastejšie stretnete v autobusoch či na bicykloch.

Technológie

Severná Kórea, Flickr
Južná Kórea, Wikimedia

Ak ste si mysleli, že Severná Kórea je v technológiách pozadu, ste na omyle. Má svoju vlastnú továreň, ktorá produkuje televízie, laptopy či smartfóny. Znie to super, no je v tom jeden háčik, len málo ľudí má peniaze na ich kúpu.

Voľný čas a zábava

Severná Kórea, Wikimedia

Možno ste práve prekvapení, no v Pchjongjangu sa môžete prihlásiť aj na golfový kurz. Je to prestíž, no pre obyčajných ľudí nereálna. Mnohí z nich ani len nevedia, čo to ten golf je.

Južná Kórea, Flickr
Severná Kórea, Wikimedia

Naopak vodné parky sú veľmi populárne, oveľa viac však v Severnej Kórei. Vodný park Munsu tam poznajú všetci.

Pozri aj: Nový televízny experiment je taký extrémny, že účastníci sa vzdávajú už po pár hodinách. O čo v ňom ide?

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články