freshome.com

Aj na Slovensku môžu vzniknúť skvelé projekty, ktoré majú dušu. Príkladom takého projektu je aj tento dom v Starej Ľubovni, ktorý vyzerá tak trochu inak, ako ostatné domy okolo.

Dom je osadený v trochu nezvyčajnom prostredí. V okolí sa nachádzajú panelákové domy, ktoré tu vyrástli už v 80. rokoch a rodinné domy, ktoré tu vznikali od 60. rokov. Dom sa nachádza v záhrade jedného staršieho rodinného domu a zároveň aj na pozemku jedného z rodičov klientov a základným “kameňom” pre stavbu sa stalo drevo, pretože je to typický materiál pre stodoly, ktorých v tomto malebnom meste môžete nájsť mnoho. O zaujímavom slovenskom projekte Svet bedničiek sme vám článok už priniesli, a ak vás zaujímajú produkty priamo z fariem, určite tento článok nevynechajte.

domsr1
freshome.com

Dom má rozlohu takmer 140 m² a južná časť je presklená, čo perfektne korešponduje s okolitou prírodou a zároveň do domu preniká dostatok slnečného svetla a tepla. Nachádza sa tu aj terasa, ktorá prepája dom so záhradou a staršími stromami, ktoré sa tu nachádzajú. Exteriér je obložený smrekovým drevom a ľahká konštrukcia je doplnená betónovými nosníkmi a oceľovými stĺpikmi. Jeho výnimočnosť spočíva práve v starých odrodách napríklad hrušiek, no nájdete tu aj 3 staré brezy, ktoré sa nachádzajú v záhrade a boli vysadené ešte rodičmi klientov. Medzi ďalšie výnimočné faktory patrí samotná poloha a taktiež história rodiny, ktorá dom vlastní a osobný vzťah k pozemku.

domsr2
freshome.com
domsr3
freshome.com

domsr4
freshome.com

Smrek je tradičný lokálny materiál, a práve preto je v interiéri mnoho smrekových konštrukcií, povrchov a doplnkov. Jadro domu tvorí jedáleň, obývacia časť a kuchyňa. V obývacej časti sa nachádza kachľová pec, ktorá pomáha vykurovať celý dom. Pri návrhu si autori dali záležať na tom, aby bol domček energeticky efektívny. Obvodové steny majú hrúbku 45 centimetrov, a teda sú postačujúce počas studenej zimy. Napriek modernému vzhľadu sa vďaka použitým prírodným materiálom dokonale spája so štruktúrou, ktorá sa nachádza v okolí Starej Ľubovne.

domsr5
freshome.com
domsr8
freshome.com
domsr7
freshome.com
0
Uložiť článok
Komentovať