foto: Focus Features

Kultové filmy neumrú nikdy.

Z logického hľadiska to nie je možné. Ak sa raz nejaký titul zaradí ku kultom, nikdy sa naň nezabudne, pretože sa začne odovzdávať naprieč generáciami. Každá doba, každý jeden rok v kinematografii má svoje kultové dielo, ktoré presne odzrkadľuje to, akým smerom sa film uberal vtedy. Kultový film je akýmsi symbolom svojej éry. Je natoľko divný a osobitý, že sa chtiac nechtiac svojmu fanklubu vryje do pamäte.

Najlepšie kultové filmy

Dnes sme pre vás vybrali tie najlepšie z nich. Pokiaľ máte radi tvorbu odvrátenej strany Hollywoodu, ste na správnom mieste.

Seven Psychopaths

ČSFD: 69%
IMDB: 7,2/10

Sedem psychopatov je snímok z roku 2012. Na to, že vznikol v pomerne nedávnej dobe, ktorú môžeme bez problémov nazvať modernou, je pozoruhodné, že nastavil celkom nový žáner. Ide o gangsterku kombinovanú čiernym humorom, ktorý má anglický základ, no film je i tak hollywoodskou produkciou. Na prvý pohľad sa môže zdať príbeh o zbesilom krviprelievaní kvôli unesenému psovi skutočne plytký. Pokiaľ mu však dáte šancu, zistíte že film má úplne naplno využitý potenciál. O nejaký čas podobný koncept využili aj tvorcovia Johna Wicka, avšak ide o dva neporovnateľné snímky. Pokiaľ fandíte absurdnostiam, toto dielo divadelného režiséra a scenáristu Martina McDonagha si určite obľúbite.

Matrix

ČSFD: 90%
IMDB: 8,7/10

Matrix utŕžil v čase svojej premiéry až extrémne množstvo pozornosti. V momente sa stal filmom, ktorý väčšina mainstreamových divákov nazývala svojim obľúbeným, a niet sa čomu čudovať. Niektorí jeho fanúšikovia tvrdia, že za zhliadnutie stojí len prvý diel, iní sympatizujú s celou trilógiou. Tak či onak, Matrix zožal pozitívne ohlasy divákov aj kritikov a v momente sa tak stal ikonou milénia.

Big Lebowski

ČSFD: 84%
IMDB: 8,2/10

Pokiaľ sa raz stretnete s postavou Duda, čo je americké oslovenie pre chlapa (ekvivalent slovenského výrazu kámo), nebudete chcieť viac vidieť iný film. Dobre to je možno mierne prehnané, ale pravda je taká, že Jeff Bridges stvárnil postavu povaľača, ktorý prahne po svojom ukradnutom koberci, viac než presvedčivo. Film má veľmi netradičný príbeh a je dielom filmárskych bratov Coenovcov, ktorých tvorba zrejme viac slov nepotrebuje. Pokiaľ si zamilujete Lebowskeho, rozhodne dajte šancu aj zvyšku ich tvorby, pretože určite neoľutujete.

Godfather

ČSFD: 92%
IMDB: 9,2/10

Krstný otec je dráma nakrútená podľa rovnomenného románu Maria Puza a patrí medzi prelomové diela Nového Hollywoodu. Príbeh newyorskej mafiánskej rodiny, na čele ktorej stojí don Vito Corleone, sa odohráva v rokoch 1945 až 1955 a zaznamenáva prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení 2. svetovej vojny. Hlavnú úlohu si tu zahral Marlon Brando, ktorý mal v čeľusti umiestnené servítky, aby tak lepšie docielil machovský vzhľad, ktorým mal byť Corleone známy.

Blade Runner

ČSFD: 78%
IMDB: 8,2/10

Blade Runner si okrem pozitívnych ohlasov užil aj veľa kritiky. Nie je cielené publiku, ktoré inklinuje k filmom akými sú Avengers alebo Schumacherov Batman. Rozhodne si vyžaduje pozorného diváka, ktorý okrem lásky k sci-fi žánru má aj vycibrené vnímanie a nestratí pozornosť pri dlhých scénach, ktoré v sebe nesú ohromné množstvo poetického pátosu. Blade Runner sa dočkal tento rok aj pokračovania s názvom Blade Runner 2049. Rozhodne stojí za zhliadnutie a najlepšie spravíte pokiaľ si oba diely pozriete za sebou, aby vám neunikla jediná súvislosť. Psychologicko-fantastický thriller s utopistickej budúcnosti vám učaruje prekrásnymi vizualizáciami, perfektnou hudbou i šokujúcimi myšlienkami.

Lost in Translation

ČSFD: 81%
IMDB: 7,8/10

Stratené v preklade. Ide o prekrásny snímok, v ktorom jeho autorka Sofia Coppola pozoruhodne dobre zaznamenáva emócie samoty a beznádeje. Hlavných úloh sa tu ujali Bill Murray a Scarlett Johansson. Film je doplnený o skvelý a nezameniteľný soundtrack, ktorý celú atmosféru podškrtáva. Ak inklinujete k citlivým filmom s hlbokou myšlienkou a detailne rozobraným posolstvom, Stratené v preklade je to pravé pre vás.

Memento

ČSFD: 87%
IMDB: 8,5/10

Meno Christopher Nolan dnes začína byť notoricky známe a pomaly niet nikoho, kto by ho nepoznal. Ešte predtým než vďaka nemu vznikli filmy ako Počiatok, séria o Temnom rytierovi, Interstellar či Dunkirk, vznikol film, ktorým (po prvýkrát) prepísal históriu. Memento je vysoko oceňovaným dielom, pretože jeho dej sa odohráva retrospektívne, teda od konca na začiatok. Film vznikol na motívy knihy Chistopherovho brata Jonathana. Na jeho najväčších snímkoch neskôr začal Jonathan spolupracovať ako scenárista. Ak sa vám páčili Nolanove snímky, pozrite si Memento a zistíte, kde to všetko začalo.

 Eternal Sunshine of the Spotless Mind

ČSFD: 85%
IMDB: 8,3/10

Túžili ste si niekedy vymazať pamäť? Priali ste si, aby ste niekoho radšej nikdy nespoznali. Ak vás nenaučil Kevin v Sám doma, že na svoje priania by ste si mali dávať pozor, tak vás to naučí Charlie Kaufman so svojim vrcholným dielom Večný svit nepoškvrnenej mysle. O čosi dramatickejším pohľadom, ktorý môžeme celkom priamo nazvať abstraktným vás tento film naučí, ako veľmi sú ľudské životy prepojené.

Donnie Darko

ČSFD: 85%
IMDB: 8,1/10

Donnie, ktorého si zahral dnes už legendárny Jake Gyllenhaal je chlapec, ktorý je deprimovaný nespravodlivým dospievaním a pohoršený okolitým svetom. Postava tohto chlapca je skutočne komplikovaná, no divák nemá najmenší problém sa s ním úplne stotožniť. Zaujímavosťou je, že ani samotný režisér netuší čo príbeh o chlapcovi, ktorý trpí desivými víziami gigantického králika, mal presne znamenať. Dokonca existuje skupina ľudí, ktorá špekulujú nad týmto filmom a hovoria si Darkológovia. Pokiaľ ste film videli, podeľte sa s nami v komentároch s vašim postrehom. Je to časová slučka? Schizofrénia? Alebo niečo celkom odlišné?

Fight Club

ČSFD: 88%
IMDB: 8,8/10

Film Fight Club vychádza zo svetového bestselleru Chucka Palahniuka. Réžie sa v tomto prípade ujal David Fincher a hlavných úloh Edward Norton a Brad Pitt. Je skvelou kombináciou temného thrilleru, napätej akcie a nadupaných hlášok. Napriek tomu mu nechýba hĺbka ani myšlienka. Niet prečo si Fight Club vyslúžil prvé miesto na tomto zozname.

Pozri aj: 10 najlepších scén z filmov v roku 2017, v ktorých sa ocitli herci tak, ako ich stvorila príroda

0
Uložiť článok
Komentovať