Foto: Metro/Arizona State University

Zrútenie ekonomiky nie je to čo by ľudstvo v súčasnej dobe potrebovalo. Avšak zopár drobných, ktoré padnú z neba by zrejme niektoré štáty ocenili.

NASA nám už priniesla mnoho krát závratné novinky, ktoré nie vždy boli realizovateľné a niekedy sa ne prosto zabudlo. Avšak podstatný fakt je, že pokrok ide neustále dopredu a s ním aj objavy, ktorých je táto doba priam až preplnená. Opäť nás zasiahol veľký oznam a vyzerá prinajmenšom sľubne. Aj keď či a aké ovocie prinesie, zatiaľ nevieme. Vieme však, že NASA vystopovala asteroid, ktorý je zdrojom nesmierneho bohatstva.

Pixabay

Asteroid 16 Psyche s neuveriteľnou šírkou 200 kilometrov a ešte neuveriteľnejším obsahom je tak hodnotný, že by celkom zmenil život na Zemi. To by sme ho však najprv museli dotiahnuť na našu planétu. Obsahuje obrovské množstvo kovu, a preto NASA odštartovala misiu s názvom Psyche, ktorá by sa mala zahájiť v roku 2022. Bude zameraná na zachytenie tohto asteroidu, ktorý by do našej blízkosti mal doraziť v roku 2026.

Pixabay

Americké spoločnosti, ako napríklad Planetary Resources, už v súčasnosti plánujú poslať na asteroidy s bohatými zdrojmi kovov robotických baníkov, ktorí by špinavú prácu odviedli za nás. Teda nie tak celkom. Vývoj takejto misie tiež stojí nemalé úsilie a čiastku dolárov, ktorá vyjde draho aj zakladateľa spoločnosti Jamesa Camerona, ktorý je autorom filmu Avatar. Teda filmu, ktorý má k tejto téme veľmi blízko. Jeho spoločnosť popisuje takéto asteroidy, ako ovocie slnečnej sústavy a tiež prehlasuje, že 500 metrov platinového asteroidu je viac, ako všetok tento kov, ktorý bol kedy vyťažený na Zemi.

Hlavná vyšetrovateľka misie Psyche, Lindy Elkins-Tanton z Arizonskej univerzity v Tempe povedala, že tento rok by malo zmysel investovať do misie veľké čiastky, pokiaľ by sme vedeli tento 200 kilometrov široký asteroid dotiahnuť nejakým spôsobom na Zem. Tiež sa však zamýšľa nad tým, čo by sme s takým bohatstvom robili. Už teraz sú rôzne špekulácie o tom, ako by vyvolení z nás, mohli čerpať nekonečné bohatstvo naprieč generáciami z jedného kusu tejto vesmírnej skaly. Ide o tak veľké množstvo, že by táto misia mohla naveky vyriešiť problémy ľudstva pri získavaní kovov. Zároveň však hovoríme o tak vysokej sume, odhadovanej na 8 000 kvadriliónov libier, ktorá by dokázala zrútiť svetovú ekonomiku.

Pixabay

Šéfovia misie Psyche by boli určite šťastní, keby sa im podarilo utŕžiť tento úspech a pripísať si zásluhy. Problém však je, že asteroid je v súčasnosti vzdialený od nás v trojnásobnej vzdialenosti, ako je Zem od Slnka. Tento asteroid so svojou šírkou určite zabezpečí pre svoje okolie nemalé ohrozenie, lenže jeho obsah celkom zrejme stojí za to. Väčšina podobných telies je pokrytá kameňmi alebo ľadom, zatiaľ čo 16 Psyche sa z väčšiny skladá zo železa a niklu, ktoré sú podobné obsahu Zemského jadra.

Vedci majú svoju hypotézu, v ktorej sa zaoberajú myšlienkou, že tento asteroid môže byť pozostatkom zničenej planéty o veľkosti Marsu, ktorá stratila väčšinu svojho skalnatého povrchu, keďže naprieč miliónmi rokov zažívala mnohé kolízie, a tak z nej ostalo už len toto ovocie, ktoré čaká, než si ho niekto odtrhne. A kto iný v Slnečnej sústave by sa naň ulakomil, ako ľudia?

Pozri aj: Ak by ste v roku 2010 investovali 100 eur do Bitcoinov, teraz by ste už do konca života nemuseli pohnúť ani prstom

metro.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)