mapio.net/csfd

Obec Kynceľovú, ktorá je od najväčšieho banskobystrického sídliska Sásová vzdialená len na skok, mnohí dodnes považujú za časť Banskej Bystrice.

To však bola pravda iba do roku 1990, kedy sa od mesta pod Urpínom odčlenila. Osamostatnenie bol odvážny krok. Na jednej strane prevládali obavy, či sa situácia miestnych nezhorší, napríklad pokiaľ ide o dopravu či zásobovanie, na druhej strane zasa argumenty, že krajské mesto málo investovalo do jej rozvoja, kým bola jeho súčasťou.

Prvá historická zmienka o Kynceľovej sa datuje od roku 1435 pod názvom Kunczelfalva. Patrí do mikroregiónu Pod Panským dielom a susedí s dvoma obcami, Selce a Nemce ako aj miestnymi časťami Banskej Bystrice – Senica, Majer, Rudlová a Sásová.

Obecný úrad v Kynceľovej sídli v budove niekdajšej evanjelickej ľudovej školy, ktorú navštevoval aj významný herec, režisér a scenárista Paľo Bielik. V pamäti divákov zostane navždy zapísaný ako zbojnícky hrdina Juraj Jánošík, ktorého hral vo filme, divadle a vrátil sa k nemu aj ako režisér. Práve v tejto škole, v detskom hereckom krúžku, urobil svoje prvé kroky na doskách, ktoré znamenajú svet.

Paľo Bielik sa narodil v roku 1910 v Senici, dnešnej časti Banskej Bystrice. Jeho prvé školské kroky viedli do susednej obce Kynceľová, kde navštevoval školu. „Cesta zo Senice do školy bola krátka, lebo stačilo prebehnúť lávkou ponad Senický potok a už bol v Kynceľovskom chotári. V dospelosti býval v dome U Keráčikov, ktorý sa nachádzal na rázcestí ciest do Senice a Kynceľovej,“ uvádza v materiáli Ján Styk, ktorým podrobne spracoval život tejto významnej hereckej a režisérskej osobnosti v obci a okolí.

Bielik s rodákmi a spolužiakmi z Kynceľovej udržiaval kontakty aj po odchode do Prahy. Pamätníci vraj spomínali, že keď začali chodiť listy z Prahy, hneď vedeli, že „bohóci“ majú finančné suchoty. Tak ľudia volali umelcov v Prahe. Ako dobrí rodáci vždy nejako pomohli.

„Paľo Bielik aktívne pôsobil v banskobystrických ochotníckych súboroch. V jednom z nich hral titulnú postavu Jánošíka, ktorú videl aj fotograf a filmár Karol Plicka. Keď v roku 1936 hľadal režisér Martin Frič hlavného hrdinu do pripravovaného filmu Jánošík, upozornil práve na neho. Takmer dvojmetrový, výborne vyzerajúci Bielik Friča okamžite zaujal a veľký domáci i zahraničný úspech filmu len potvrdil správnosť jeho voľby,“ spomína Styk.

Pozri aj: 15+ filmov, ktoré vás naučia o histórii Slovenska a Česka viac, ako hodiny dejepisu

TASR
Uložiť článok

Najnovšie články