Foto: Lion Films

Komédie sú obľúbeným žánrom väčšiny ľudí. Je to najmä z toho dôvodu, že sa pri nich uvoľnia a dobre pobavia. Trochu iným žánrom sú čierne komédie, ktoré nie sú tak úplne pre každého.

Na vytvorenie dobrej čiernej komédie je potrebné mať zmysel humor a dobrý nápad, vďaka ktorému sa film uchytí a pozrie si ho veľké množstvo divákov. Čierny humor však nie je úplne pre každého najmä kvôli tomu, že sa v ňom mnohokrát spomínajú témy, ktoré sú pre niektorých tabu. Toto je 15 najlepších čiernych komédií, ktoré si musí pozrieť každý milovník čierneho humoru.

Kind Hearts and Coronets (1949)

Array

Zoznam otvára starší film z roku 1949 s názvom „Kind Hearts and Coronets“. Hlavnú úlohu tu zohráva chudobný Louis D’Ascoyne Mazzini, ktorý sa snaží získať majetok dedením a to tak, že zavraždí ďalších ôsmich dedičov, ktorí sa nachádzajú pred ním. Film získal mnohé ocenenia ako napríklad Ocenenie za najlepšiu produkciu na 10. medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach. Okrem toho, film patrí medzi najslávnejšie diela britskej kinematografie.

The Marathon Family (1982)

Čierna komédia, ktorú zrežíroval Slobodan Šijan, hovorí o piatich generáciách mužov z rodiny Topalovcov. Všetci pracujú v pohrebnej službe. Keď najstarší člen rodiny zomrie, vo veku 150 rokov, nastáva boj o dedičstvo. Film je považovaný za klasiku, ktorá je inšpiráciou pre ďalšie generácie tvorcov filmu. Film vyhral známu cenu „Jury Prize“ na Svetovom filmovom festivale v Montreale.

Heathers (1988)

Zaujímavým filmom je aj film „Heathers“, ktorý v roku 1988 spravil naozaj veľký dojem. Dôvod bol najmä ten, že v 80-tych rokoch minulého storočia došlo k nárastu filmov o tínedžeroch, mladej láske a tanci. Práve film „Heathers“ ukázal úplne iný pohľad na mladých a dospievajúcich ľudí. Film ukazuje drsný príbeh o dospievaní, v ktorom hlavnú rolu zohráva Veronica Sawyer. Tá sa spolčí so sociopatom Christianom Slaterom, aby zavraždil jej priateľov. Režisér a scenárista filmu spolu perfektne ladili a vytvorili niečo temné a vtipné. Film si zakladá na vtipných a umelecky navrhnutých samovražedných poznámkach. Film bol niekoľkokrát spomenutý, ako jeden z najlepších filmov zasadených do stredoškolského prostredia. Taktiež získal 412. miesto v zozname s názvom Empire’s list of “The 500 Greatest Movies of All Time”.

Harold and Maude (1971)

Táto čierna komédia z roku 1971 je o Haroldovi, ktorý je bohatý a posadnutý smrťou a o Maude, ktorá je posadnutá bláznivými nápadmi. Obaja však majú niečo spoločné a to navštevovanie pohrebov. Práve na jednom pohrebe sa prvýkrát stretnú. Film je provokatívnou snímkou, ktorá v sebe nesie milostný príbeh. Ten v 70-tych rokoch rozhneval mnohých ľudí a kritikov najmä kvôli „nezrelému“ vnímaniu sveta. Behom niekoľkých rokov si však získal fanúšikov a takisto aj vysoké hodnotenie.

American psycho (2000)

V známom filme „American psycho“ z roku 2000 môže divák vidieť rôzne narážky, témy a motívy na sex, násilie či mučenie. Hlavnú postavu tu zohráva Patrick Bateman, bohatý výkonný manažér z New Yorku, ktorý má svoju skrytú tmavú stránku. Veľmi rád totižto mučí a vraždí ľudí. Kvalitu a popularitu filmu len podporilo hviezdne obsadenie, ktoré sa skladá z hercov ako napríklad Christian Bale, Willem Dafoe či Jared Leto. Príbeh sa zakladá na hororovom žánri, do ktorého je jemne vložený čierny humor. Hlavná postava Bateman je narcista, ktorý je počas dňa inteligentný bankár, no v noci sa mení na monštrum, ktoré vraždí. Film debutoval na Filmovom festivale Sundance a získal perfektné hodnotenie od mnohých kritikov.

The Ladykillers (1955)

Čierna kriminálna komédia „The Ladykillers“ z roku 1955 je o piatich mužoch, ktorí si prenájmu celé jedno poschodie u excentrickej pani Wilberforceovej, aby mohli naplánovať bankovú lúpež. Klasika britskej kinematografie je jedným obľúbených filmov, ktoré majú v sebe viac, ako jeden žáner. Každý z piatich mužov je iný a vďaka tomu prinášajú do filmu niečo iné. Film získal cenu BAFTA za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe, ktorú získala Katie Johnson a cenu BAFTA za najlepší britský scenár, ktorú získal William Rose.

Who’s Singin’ Over There? (1980)

Ďalší film, ktorý režíroval Slobodan Šijan, má názor „Who’s Singin’ Over There?“. Film je o skupine pasažierov, ktorí cestujú v roku 1941 autobusom do Belehradu. Prežijú veľmi zaujímavú udalosť, ktorý navždy zmení ich životy. Čierna komédia z roku 1980 perfektne využíva tematické zobrazenie postáv a situácií, vďaka čomu vytvára paralelu. Film bol dokonca premietaný v roku 1981 na Filmovom festivale v Cannes, kde bol jednomyseľne pochválený kritikmi aj publikom. Okrem toho získal film aj ocenenie s názvom „Special Jury Award“ na filmovom festivale v Montreale.

Inglourious Basterds (2009)

Nacizmus nie je vtip. Toto obdobie bolo označované ako jedno z najtmavších a najhorších, ktoré ovplyvnili celé svetové dejiny. S diktátorom Adolfom Hitlerom a nacistickou stranou sa Nemecko premenilo na totalitný štát. Nemecká história má jedno z najhorších mučivých období, na ktoré nespomína rád skoro nikto. Aj napriek tomu sa film „Inglourious Basterds“ z roku 2009, v hlavnej úlohe s Bradom Pittom stal zaujímavým a v niektorých častiach až vtipným. Čierna satirická komédia o nacistickom Nemecku používa ako námet na scenár históriu nacistického Nemecka. Režisér filmu Quentin Tarantino vytvoril nezabudnuteľné scény a postavy, ktoré si zahrali spomínaný Brad Pitt či Christoph Waltz.

In Bruges (2008)

Film „In Bruges“ mal perfektný scenár od Oscarového scenáristu Martina McDonagha. Film hovorí príbeh o cti a podvodoch, ktoré sa odohrávajú v prostredí belgických Bruggov. Hlavné postavy si zahrali Colin Farrell, Ralph Fiennes či Brendan Gleeson. Film si získal veľmi dobré hodnotenie od filmových kritikov hneď, ako v roku 2008 vyšiel. „In Bruges“ má veľké množstvo ocenení.

Trainspotting (1996)

Film „Trainspotting“ z roku 1996 je o skupine ľudí, ktorí sú závislí na heroíne v ekonomicky postihnutej časti Edinburghu. Príbeh sa zaoberá aj skúsenosťami a životom hlavných postáv a takisto aj zobrazuje mestskú chudobu a špinu. Réžiu mal na starosti skvelý Danny Boyle, ktorý perfektne zobrazil spoločnosť v hlavnom meste a zobrazil aj drogovo závislých ľudí. Zatiaľ čo Boyle perfektne zachytil spoločnosť a jej temné tajomstvá, scenárista John Hodge napísal skvelý scenár, za ktorý dostal aj nomináciu na cenu s názvom “Academy Award for Best Adapted Screenplay”. Keď bol film v roku 1996 premietaný na filmovom festival v Cannes, stretol sa spočiatku s veľkým množstvom problémov a kritiky. Dôraz na heroín a drogy sa zdal kritikom príliš veľký a silný. Film získal až o niekoľko rokov lepšie hodnotenie.

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (1989)

Už len názov tohto filmu napovedá, že sa radí medzi zaujímavé komédie, pri ktorých sa dobre zasmejete. Čiernu komédiu z roku 1989 režíroval Peter Greenaway, ktorý ňou prekvapil mnohých ľudí v tej dobe. Jednoduchý príbeh manželky anglického gangstera a zločinca vám môže doslova popliesť hlavu. Majstrovské dielo perfektne používa čierny humor a zaujímavé symboly, ktoré spolu tvoria kvalitnú komédiu. Kritici tento film hodnotili veľmi dobre, vďaka čomu získal perfektné recenzie.

The Seventh Seal (1957)

Film „The Seventh Seal“ je často považovaný za jeden z najväčších filmov vo svetovej kinematografií. Réžiu mal na starosti excentrický režisér Ingmar Bergman. Film je o mužovi, ktorý sa snaží nájsť odpovede o živote, smrti a existencií Boha. Pri hľadaní odpovedí nájde samotnú smrť, s ktorou musí hrať ťažkú hru, aby získal všetko, čo chce. Film sa zaoberá témami kresťanstva a Nového zákona. Takisto čerpá aj inšpiráciu z Knihy Zjavenia. V príbehu je veľmi dôležitá aj samotná smrť, ktorá na divákov pôsobí veľmi nepríjemným spôsobom, ktorý vám spraví až zimomriavky.

Pulp Fiction (1994)

Film „Pulp Fiction“ z roku 1994 režíroval známy Quentin Tarantino, ktorý má vo svojej zbierke len známe a kvalitné filmy. Príbeh hovorí o niekoľkých zločincoch v Los Angeles, ktorí sa stretávajú v jeden osudový deň. Multižánrový film je nasiaknutý detailami fetiše a popkultúrnych odkazov, ktoré perfektne spolu ladia. Medzi hercov, ktorí si zahrali hlavné postavy, patria napríklad John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Harvey Keitel či Tim Roth. Film sa intenzívne zameriava na ľudské rozhovory, ktoré sú dôležité pre každého. Medzi „klasické“ konverzácie patria napríklad tie o kvalite kávy, o likvidácií tela po zavraždení či o jedle. „Pulp Fiction“ je jednoducho až nepríjemne komický.

Fargo (1996)

Film „Fargo“ hovorí príbeh o tehotnej policajtke z Minnesoty, ktorá skúma spojenie medzi tajomným únosom a sériou čudných vrážd. Kombinácia kriminálneho thrileru s komédiou je veľmi zaujímavá, a preto je film odlišný od ostatných. Hlavné postavy využívajú rôzne témy a satiru, aby nakoniec vykreslili kontrast, ktorý je v príbehu dôležitý. Premiéra, ktorú mal film „Fargo“ na Filmovom festivale v Cannes v roku 1996, sa vydarila a film získal perfektné hodnotenie od filmových kritikov. Mnohí diváci chválili film aj vďaka temnému humoru, ktorý obsahoval.

Dr. Strangelove (1964)

Film „Dr. Strangelove“ z roku 1964 bol režírovaný známym Stanleym Kubrickom, ktorý má vo svojej zbierke veľmi kvalitné filmy. Kultová satira na studenú vojnu a nukleárnu hrozbu zaujala mnohých ľudí. Film ukazuje absurdnosť politických a vojenských mechanizmov. Kubrick ostro spracoval príbeh politiky a národnej bezpečnosti. Režisér vytvoril nepredvídateľné postavy ktoré premenili závažné situácie na komické. Film získal mnohé ocenenia a takisto bol aj v prvej skupine filmov, ktoré boli určené na uchovanie v Národnom filmovom registri.

Pozri aj: 8 filmov, ktorých ústrednými témami sú sex a pornografia. Tieto kontroverzné filmy sa aj napriek tomu oplatí vidieť

thecinemaholic.com
Uložiť článok

Najnovšie články