earthporm.com

Lukáš Mužla / / Svet
Naša planéta ponúka svojim obyvateľom skutočne pestré bohatstvo. Pestrosť a krása prírody sa zdá byť takmer nekonečná. Ľudia, ktorí sa chopili moci na Zemi, dokázali...

Naša planéta ponúka svojim obyvateľom skutočne pestré bohatstvo. Pestrosť a krása prírody sa zdá byť takmer nekonečná. Ľudia, ktorí sa chopili moci na Zemi, dokázali vytvoriť ďalšie prekrásne pamiatky a miesta, ktoré by vašej pozornosti určite nemali uniknúť. V našom seriáli sa budeme venovať krajinám z celého sveta, predstavovať ich prírodné, kultúrne, ale aj historické bohatstvo. Prajeme vám príjemné spoznávanie našej planéty.

Dnes sa pozrieme do ďalšej európskej krajiny, Nórska. Krajina ležiaca v západnej časti Škandinávskeho polostrova ponúka prekrásny pohľad do klasickej severskej nátury. Ľadovce, sneh, polárne dni a noci, to všetko je pre Nórsko charakteristické. Snáď najtypickejšie sú však fjordy. Tieto pozostatky z činnosti ľadovca vymodelovali pobrežie celého Nórska do tisícov zálivov rôznych veľkostí, pričom tie najväčšie zasahujú až 200 kilometrov do vnútrozemia. Ale Nórsko, to nie je len snehobiela krajina plná ľadovcov a zimy. Ale veď presvedčte sa sami…

Našu prehliadku začneme na súostroví Lofoty v Atlantiku neďaleko Nórskeho pobrežia. Nad rybárskou dedinkou Reine môžete nájsť iba 448 metrov vysoký kopček Reinebringen, ktorý ponúka takýto prekrásny výhľad.

earthporm.com
earthporm.com

Len neďaleko v Lofotskom zálive nájdete ostrov Austvågøy a v ňom mestečko Svolvær, nad ktorým sa hrdí vrch Svolværgeita. Mestečko sa nachádza za magickou hranicou polárnej čiary, teda práve tu už môžete pozorovať prekrásnu polárnu žiaru.

earthporm.com
earthporm.com

Takýto pohľad sa vám naskytne ak navštívite dolinu Insterdalen. Cesta Trolov, alebo Trollstigen, je horská cesta, ktorá sa celkovo skladá z 11 serpentín. V minulosti tadiaľto viedla dôležitá obchodná cesta. Dnes okrem dopravného spojenia slúžia aj ako turistická atrakcia.

earthporm.com
earthporm.com

Fotograf Sean Ench zachytil úžasné divadlo, ktoré mu dolina ukázala.

[vimeo 103749908 720 410]

Trolltunga, alebo Trolý jazyk je skalný útvar vyčnievajúci asi 700 metrov nad hladinou jazera Ringedalsvatnet. Aby nebol porušený prírodný výzor tohto útvaru, nie sú tu umiestnené žiadne zábradlia, takže si návštevníci musia dávať skutočne pozor. Byť v Nórsku a nemať fotku priamo z Trolieho jazyka je absolútne nemysliteľné, čo poviete?

Till Hanten
Till Hanten

Ako ste si všimli, už v niekoľkých názvoch pre Nórsko je charakteristický aj mýtický Trol. Okrem takýchto názvov tu však nájdete aj iné pozostatky z prastarej kultúry. Napríklad takéto kostolíky.

stephaniebenjaminphotos.com
stephaniebenjaminphotos.com

Vodopády Sedem sestier (Seven Sisters) nie sú síce zďaleka najväčšie vodopády v Nórsku, no patria jednoznačne k tým najnavštevovanejším. Okolitá príroda tu totiž ponúka krásnu predstavu o prírode Nórskych fjordov.

flickr.com
flickr.com


Komentovať (0)