Foto: Unsplash

Vyššiu výplatu by ste mali dostať aj v prípade, že sa vám nezvýšila hrubá mzda.

Februárové výplatné pásky pozitívne prekvapia mnohých Slovákov, nájdu si na nich totiž vyššiu čistú mzdu, a to aj v prípade, že sa ich hrubá mzda nemenila. Dôvodom je nárast sumy, ktorú štát nezdaňuje, teda ide o nezdaniteľné minimum. To stúplo zo sumy 4 922,82 eura na 5 646,48 eura ročne. Informuje o tom portál Finsider.

Čistá výplatná mzda vzrastie každému zamestnancovi

Ako ďalej Finsider informuje, nezdaniteľné minimum sa odvíja od výšky životného minima a následne sa odpočítava od základu dane pri výpočte čistej mzdy. V praxi to znamená, že zamestnanci s priemernou čistou mzdou okolo tisíc eur najnovšie dostanú aj o 12 eur viac. „Kým v minulom roku dostával bezdetný zamestnanec s priemernou hrubou mzdou 1 304 eur v čistom 992 eur, po novom zarobí o vyše 12 eur viac,“ upresnil portál.

Zvýšenie výplaty sa teda odvíja od toho, akú veľkú má zamestnanec hrubú mzdu. Z priloženej tabuľky v článku vyplýva, že celkové odvody zamestnanca s hrubým príjmom tisíc eur sa oproti minulému roku nemenia a ostávajú na úrovni 134 eur, pričom odvody zamestnávateľa a cena práce porástli o 10 eur.

Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka je oproti roku 2023 vyššia o 60 eur a štátu tak v konečnom dôsledku zamestnanec odvedie o 11 eur menej – práve tento rozdiel nakoniec uvidí na svojej výplatnej páske. Ak vás teda výplata vo februári ešte len čaká a o zmene, ktorá je platná od nového roka, ešte neviete, dočkáte sa príjemného prekvapenia.

Uložiť článok

Najnovšie články