Foto: CC Flickr (Kamil Rejczyk, Giuseppe Milo)

Ľuboš Belko / / Svet
Štátne sviatky sú nesmierne obľúbeným obdobím roka.

Komu by sa nepáčilo stráviť pracovný deň len tak v posteli, leňošením a bez akéhokoľvek pomyslenia na robotu? Zrejme nikomu. Štátnych sviatkov zrejme nikdy nie je dosť, no v našej krajine sa na ich počet určite nemôžeme sťažovať. Pred pár dňami naša vláda schválila jednorazový štátny sviatok.

Ten bol stanovený na 30. októbra. V tento deň si pripomenieme 100. výročie prijatia Deklarácie slovenského národa z 30. októbra 1918 v Turčianskom Sv. Martine. Návrh, ktorý podal súčasný minister Peter Pellegrini bol schválený a tak si napriek akýmkoľvek politickým presvedčeniam môžeme 30. októbra vyložiť nohy a zabudnúť na povinnosti. S týmto sviatkom budeme mať 16 štátnych sviatkov. Avšak aj bez tohto unikátu ich máme stále najviac v celej Európskej Únii.

Česká republika

Počet sviatkov: 12

Prague.

V Českej republike si môžu občania užívať takmer tie isté sviatky ako my. Teda aspoň vo väčšine prípadov. Narozdiel od našich susedov, my neoslavujeme „Den upálení mistra Jana Husa“ či „Den obnovy samostatného českého státu“. V našom prípade však ide o Deň vzniku Slovenskej republiky a samozrejme v oboch krajinách aj takmer všade na svete je toto deň, kedy sa oslavuje Nový rok. Česi majú dohromady 12 štátnych sviatkov.


Poľsko

Počet sviatkov: 13

Warsaw Skyline Sunrise

Severní Slovania sú za nami s počtom sviatkov v tesnom závese. Stále však platí, že najvyšší počet sviatkov v Európe máme práve my, Slováci. Poľsko je veľmi kresťansky založený národ a o tom svedčia aj ich sviatky. Jeden z mnohých, ktoré oslavujú je Corpus Christi (z latinčiny: telo Krista). Tento sviatok je známy už od 13. storočia, no práve v Poľsku je tento deň pre miestnych veľmi podstatný a oslavujú ho omnoho viac, ako v iných kútov Európy.


Maďarsko

Počet sviatkov: 10

Budapest

Naši južní susedia majú sviatkov o čosi menej, ako bratia Česi. Samozrejme sviatky, ako Veľká noc či Vianoce zdieľame všetci. Zaujímavosťou však je, že keď na Slovensku oslavujeme sviatok, Maďari majú štátny smútok – skúsite si tipnúť, o aký deň ide? Medzi zmienenia-hodné sviatky, ktoré však my neoslavujeme, patrí napríklad 15. marec. V tento deň si Maďari pripomínajú Uhorskú revolúciu z roku 1848.


Nemecko

Počet sviatkov: 9

BERLIN

Ak rátame len štátne a kresťanské sviatky, pričom vypustíme slnovraty a ostatné sezónne udalosti, nemecký počet sviatkov vychádza na číslo 9 dní. Počet dní, kedy Nemci oslavujú je podstatne nižší, ako na Slovensku. Vzhľadom k životnému štandardu v tejto krajine je voľno samozrejme len plus, no Nemcom tých pár dní určite nie je ľúto. A už obzvlášť nie vysokému počtu Slovákov, ktorí na území tejto krajiny pracujú.


Francúzsko

Počet sviatkov: 11

La magia del silenzio ...

Francúzi si, podobne ako zbytok modernej Európy, môžu užívať priemerných 11 štátnych sviatkov ročne. V rôznych krajinách sa môžu názvy sviatkov líšiť, aj keď ide o tú istú udalosť. A dokonca aj v prípade, že ide o ten istý dátum, ako v zbytku krajín. Slováci 8. mája oslavujú Deň víťazstva nad fašizmom. Francúzi oslavujú tú istú udalosť, v ten istý deň, avšak u nich sa tento sviatok volá Deň víťazstva v Európe.


Španielsko

Počet sviatkov: 11

Venice Sailaway 035

Španielsko ako také, oslavuje oficiálne „iba“ 11 štátnych sviatkov. Svoje územie však má podelené na rôzne autonómne komunity. Niekoľko sviatkov, tak platí pre Španielsko, ako také, no každé podelené územie má ďalšie vlastné sviatky. Keďže sa však bavíme o oficiálnych číslach, v tomto prípade je to zmieňovaných 11, tak takýto je aj počet voľných dní v roku.


Spojené kráľovstvo

Počet sviatkov: 8

London

V Spojenom kráľovstve sa nájde požehnané množstvo sviatkov. Oficiálne číslo je síce len 8, no keď si prirátame cudzie kultúry, ktoré na týchto ostrovoch žijú, je ich o čosi viac. Vo Veľkej Británii majú právo na využitie voľna počas svojich sviatkov aj židia, moslimovia či hinduisti. Tiež je nutné podotknúť, že počet sviatkov, ktorý sa vzťahuje na Veľkú Britániu sa líši od toho, ktorý platí v Írsku a v Škótsku.


Dánsko

Počte sviatkov: 11

that long ride

Dáni sú známi tým, že ide o veľmi „komfortný národ“. V tejto krajine sú síce pomerne vysoké dane, no miestni si na svoj životný štandard nesťažujú. Vo väčšine prípadov platí aj to, že Dán sa pri svojich výkonoch veľmi nepremáha. Napriek tomu ide o celkom bohatú západnú krajinu, ktorá si so svojim priemerným počtom, 11 štátnych sviatkov, úplne vystačí.


Grécko

Počet sviatkov: 11

Childhood

Povesti pohodlného národa sa však nevyhne najmä Grécko. Tento európsky raj (minimálne čo sa týka prírody a podnebia) sa mnohým ľuďom spája najmä s finančnou krízou. Ľudia sa tak na Grékov pozerajú, ako na lenivcov, ktorí sú zdrojom ekonomického zla. Rozhodne by sme sa však mali zbaviť predsudkov. Grécko sa po kríze otriaslo, no už zďaleka nie je tak bohatým národom, ako bolo. Pojedať tučné syry a hrať sa v piesku však Gréci stále môžu 11 do roka bez toho, aby museli ísť do práce.

Pozri aj: Vyriešili by sme hladomor a odstránili globálne otepľovanie. Toto by sa stalo, ak by sme vedeli regulovať počasie

hnonline.sk, pravda.sk, publicholidays.eu
0
Komentovať (0)