foto: TASR - Martin Baumann

Vietor Eberhard už odchádza z nášho územia. Najsilnejšie poryvy vetra sa vyskytovali skoro ráno.

Vietor, ktorý prinášala od včerajšieho podvečera do strednej Európy rozsiahla tlaková níž Eberhard začal na našom území slabnúť a v porovnaní s očakávanými, modelovými nárazmi vetra boli nárazy vetra na našom území slabšie ako sa očakávalo.

Oveľa silnejší vietor sa vyskytoval v Nemecku a v Česku.

Nárazy o sile orkánu

Najsilnejší vietor bol zaznamenaný na Chopku, kde o 1:00 dosiahli nárazy silu 48 m/s (173 km/h). Priemerná najsilnejšia rýchlosť vetra bola o 3:00 so silou 29 m/s (104 km/s).

Z nižších polôh je zaujímavý Sliezsky dom, ktorý je kúsok nad hranicou lesa, kde náraz vetra dosiahol 42 m/s (151 km/h). Na mnohých miestach Malej a Veľkej Fatry zaznamenali anemometre nárazy vetra o sile 30 m/s (108 km/h).

V Poprade nárazy dosiahli rýchlosť 97 km/h, na Orave v Liesku 104 km/h a v Telgárte až 115 km/h.

V nižších polohách sa nárazy vetra pohybovali do 100 km/h.

Bez elektriny sú tisícky domácností

Vietor v noci spôsoboval na našom území materiálne škody. Po celej krajine je vyvrátených niekoľko stromov a energetici sa rozhodne nenudia.

Na západnom Slovensku majú problémy s elektrinou napríklad v Čunove, či v Starom Meste, v Suchej nad Parnou, v Lubine, či v oblasti Komárna, Trenčína a Hurbanova. Problémy s elektrinou majú na západe tisícky domácností.

Horšia situácia je na strednom Slovensku, kde je bez elektriny vyšší počet odberných miest. Bez elektriny sú v Banskej Belej, v Banskej Štiavnici, v Dubovom, v Hornom Turčeku, v Novej Bani, v Rudne nad Hronom, v Banskom Studenci, či v Počúvadle. Problémy sú aj na Orave, v Kolároviciach, či v oblasti Liptova.

Stredoslovenská distribučná má bez dodávok elektrickej energie už viac ako 30 000 domácností.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy