mentalfloss

Chytá vás občas nostalgia keď si spomeniete na svoje mladícke roky? Podobná vec napadla aj týchto šikovných ľudí z Ohia. Vytvorili niečo, vďaka čomu sa budete môcť vrátiť späť v čase o pár rokov a žiť vo svojom vysnívanom dome. A to nie je všetko. Za týmto projektom je aj veľmi pekná a silná myšlienka.

Tento nápad vznikol v Ohiu a jedná sa o asistenčné obývateľné zariadenie, ktoré svojim obyvateľom umožňuje prežiť svoje pekné mladícke spomienky prostredníctvom kreatívneho interiérového dizajnu. Takéto „ubytovne“ nájdete v Madisone, South Russel a Saybrooku. Vďaka tomuto zariadeniu sa obyvatelia budú môcť preniesť do štvrtí okolo roku 1940. Do akej doby by ste sa preniesli vy?

umelydom1
lanternlifestyle.com

Popri domoch sa budú nachádzať koberce, ktoré vyzerajú ako chodníky a trávniky, ktoré budú poprekladané tehlovými stĺpikmi a pouličnými lampami. Vchod do každého domu je obklopený nostalgickými architektonickými fasádami, nachádza sa tu veranda, a aj hojdacie sedačky. V hale, kde sa nachádzajú domy sú na strope optické vlákna, ktoré umožňujú to, že sa cez deň na strope objaví slnko a sem-tam nejaké mraky a počas noci sa svetlá vypnú a obyvatelia budú počuť už len spev vtákov a skutočný hluk z vonkajšieho prostredia, aký počujete, keď si večer otvoríte okno.

umelydom2
lanternlifestyle.com

Celý koncept vymyslel Jean Makesh, ktorý pracuje ako ergoterapeut v opatrovateľskej službe. Po rokoch skúseností si je Jean dobre vedomý toho, že pacienti, ktorí trpia demenciou alebo Alzheimerovou chorobou si najviac pamätajú svoje skoršie spomienky a zážitky z mladosti a tie novšie spomienky sa postupne vytrácajú. Toto je skvelý spôsob, ako im pomôcť cítiť sa ako doma.

umelydom5
lanternlifestyle.com

Obyvatelia môžu žiť plnohodnotný život. Môžu ísť na prechádzku, zaklopať susedovi na dvere a navštíviť ho a dokonca sa budú môcť zapájať aj do komunitných aktivít toho konkrétneho bloku, v ktorom budú bývať.

umelydom3
lanternlifestyle.com

Nejedná sa však len o projekt, ktorý by mal byť akýmsi dobrým skutkom. Tento projekt bo vytvorený na základe vedeckých poznatkov, ktoré hovoria, že ľudia s podobným ochorením sú viazaní na fyzické prostredie a opätovný návrat do prostredia, na ktoré sa pamätajú, v ktorom vyrastali, čo im môže veľmi výrazne pomôcť. Samotný život v takomto „meste“ podporuje liečbu, odstraňuje depresívne stavy a u niektorých pacientov dokonca môže dôjsť k zlepšeniu pamäte. Obyvatelia budú žiť vo veľmi príjemnom, dokonca environmentálnom prostredí, kde ich bude každý deň zobúdzať štebotanie vtákov a ruch ulice.

umelydom4
lanternlifestyle.com

Čo poviete na takýto nápad? Aj starší ľudia či ľudia s ochorením si zaslúžia kvalitný život a vďaka tomuto projektu ho určite budú mať.

umelydom6
lanternlifestyle.com
interez.sk (LuciaM.), mymodernmet.com
Príbehy
0
Komentovať (0)