Foto: coastguard.dodlive.mi

Severný magnetický pól sa hýbe rýchlosťou 55 kilometrov ročne.

Miesto, kam ukazuje kompas už dávno nie je absolútnym severom. V skutočnosti, od roku 2015, je to kdesi na Sibíri. A od tohto pondelka vydali vedci varovanie pre Svetový magnetický model, o ktorý sa opiera GPS v smartfónoch, no aj vojenské navigačné systémy. Pre väčšinu ľudí je toto len maličký a sotva badateľný výkyv, avšak ľudia, ktorí sa nachádzajú v Severnom ľadovom oceáne, môžu mať značné problémy s navigáciou.

Tento netradičný pohyb naznačuje, že v útrobách Zeme sa deje niečo zvláštne a veľmi mocné. Vedci môžu prísť na to, o čo ide, iba v prípade, že budú tento jav veľmi pozorne sledovať. Magnetické pole našej planéty sa nachádza zhruba 3 200 kilometrov pod našimi nohami, v žeravej kovovej guli, ktorá je zemským jadrom. Zmeny v jadre môžu poľahky spôsobiť výkyvy magnetického poľa, aké si všímame odkedy vieme o jeho existencii.

Niektoré extrémne prastaré skaly dokazujú, že póly sa už niekoľkokrát v minulosti prevrátili. Stane sa tak možno trikrát za milión rokov. Odkedy evidujeme severný magnetický pól, nikdy nebol v súlade s geografickým severom. Objavený bol v roku 1831 a vtedy sa nachádzal v Kanade. Keď ho však chcela americká armáda opäť lokalizovať v 40. rokoch, zistila, že sa posunul o 400 kilometrov na severozápad.

Unsplash

Od roku 1990 sa severný magnetický pól presunul o ďalších 970 kilometrov. Zaujímavé však je, že južný magnetický pól nekopíruje pohyb svojho severného súrodenca a od roku 1990 zostáva relatívne stabilný. Zem má však celkom iné plány s našimi navigačnými systémami, ako my. Od leta doteraz sa severný magnetický pól vzdialil natoľko, že rozdiel medzi lokalitou, kde by mal  byť a kde skutočne je, takmer dosiahol kritické hodnoty. Tie by mohli spôsobiť masívny chaos.

Niektorí ľudia si myslia, že tieto výkyvy, sú predzvesťou prichádzajúcej pohromy, no väčšina odborníkov je voči tomu stanovisku skeptická. Zostáva nám teda len čakať.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články