V poslednom čase sa čím ďalej tým viac stretávame s ľuďmi, ktorí chcú pomôcť našej prírode. Udržateľný spôsob života si mnoho ľudí osvojilo a na jeho základe vznikajú nové projekty, ktorým držíme všetky svoje palce.

V tomto prípade je reč o mladom Patrikovi Jakšovi, ktorý sa rozhodol, že už ďalej nebude sedieť a bude pomáhať aj on. Vytvoril tak projekt Mobake: Motivačné kefky, ktorý sa snaží pomáhať nielen slovenským lesom, ale aj tomu, aby sa na svete produkovalo čo najmenej odpadu. Zoznámte sa s ním.

Ako si sa k tomuto nápadu dostal?

Celá myšlienka sa rodila postupne. Na začiatku bol môj záujem o ekologické výrobky, najmä tie drevené. V tom čase som hľadal spôsoby, ako čo najviac eliminovať množstvo vyprodukovaných odpadov a výsledkom bolo, že som natrafil na bambusové výrobky. O čosi neskôr som pociťoval chuť niečomu pomáhať, do toho sa primiešal záujem o spiritualitu a tak vznikli motivačné kefky. Je to vlastne spojenie spomenutých vecí: ekológia = bambus, chuť pomáhať = ochrana lesov, a v spiritualite som našiel inšpiráciu pre motivačné citáty.

mobake-kefky3

Prečo práve kefky z bambusu? A rovno aj s citátmi?

Bambus je úžasný materiál, dokáže rásť obrovskou rýchlosťou a je dostatočné pevný. Ten náš je pestovaný udržateľným spôsobom, teda kvôli kefkám sa nevyrubujú pôvodne bambusové lesy. No a citáty plnia akúsi psycho-hygienickú úlohu. Myslím si, že každý produkt môže zároveň plniť vzdelávaciu funkciu. Je jedno, či sú to potraviny, elektronika, alebo oblečenie, stačí to vhodne pripraviť a môžeme sa vzdelávať aj takto pasívne. My sme si vybrali motivačný citát ako pomôcku pre tých, čo chcú dosiahnuť svoje ciele.

Čo rieši projekt „Všetko pre nič“, ktorému daruješ 20 centov z predaja každej kefky?

Hlavným poslaním projektu je uchovať aspoň 5% územia Slovenska bez zásahu človeka, teda uchovať lesy v ich prirodzenom stave. Pretože lesy sa dokážu o seba postarať samé, mnohokrát lepšie ako človek. Problémom je však ľudské ego, ktoré potrebuje do všetkého zasahovať. Aj tam, kde to nie je treba.

Plánuješ kefky rozšíriť aj o iné predmety, napríklad z bambusu? Aké sú tvoje plány?

Áno postupne plánujem pridávať nové citáty, niektoré budú v češtine a možno aj v angličtine. Okrem toho niektoré kefky dostanú nový dizajn a určite chcem pridať kefku pre deti. Zatiaľ však ostanem pri kefkách, no uvidím, čo budúcnosť prinesie.

Ak by ste mali záujem o tieto kefky, všetky si ich môžete pozrieť na stránke mobake.sk, kde si ich samozrejme môžete aj objednať.

Uložiť článok

Najnovšie články