Foto: pixabay.com

katka / / Veda
K objaveniu mimozemského života sme pravdepodobne bližšie, ako by sme si mysleli.

Existuje mnoho ľudí, ktorí veria, že mimozemšťania existujú. Hoci niektorí ich vidia za každým kruhom v obilí, je veľmi pravdepodobné, že život mimo planéty Zem skutočne existuje. Túto teóriu potvrdzujú aj samotní astronómovia.

Keďže veľkosť vesmíru je odhadovaná na trilióny galaxií, mali by sme počítať s tým, že nie sme jediná forma života, hoci stále nemáme žiadny dôkaz o tom, že tu nie sme sami. No astronóm Chris Impey si myslí, že hon za mimozemšťanmi bude čoskoro na konci. Verí totiž, že sme menej ako 20 rokov od odhalenia mimozemského života.

pixabay.com

Nie je to však také jednoduché, ako to vyzerá. „Stavil by som všetky peniaze na to, že mikrobiálny život objavíme za 10 až 15 rokov, ale v žiadnom prípade nie na objavenie inteligentnej formy života,“ tvrdí astronóm. Voči inteligentnému životu je síce skeptický, no má zopár tipov, akým smerom by sa hľadanie malo uberať. Prvoradé je prehľadať našu slnečnú sústavu.

Nevylučuje ani možnosť, že život na Marse stále existuje, no sú aj ďalšie miesta, kde by bolo možné ho nájsť. Jedným z nich jeden z Jupiterových vodných mesiacov Európa. Samozrejme, slnečná sústava je len malým rohom našej galaxie – pozornosť by mala byť obrátená hlavne na planéty podobné tej našej.

pixabay.com

Výhodou je, že James Web Space Telescope bude už o pár rokov pripravený na hľadanie kyslíka a metánu v atmosférach planét. „Tento experiment by mohol priniesť nepriamy dôkaz o bakteriálnom živote,“ myslí si.

Hoci objavenie bakteriálneho života by bolo veľkým pokrokom, stále sme desiatky rokov od objavenia jeho inteligentnej formy. Pomohlo by však aj nájdenie vyhynutých foriem života, pretože by ľudstvu slúžili ako výstraha pred tým, aby sme neskončili rovnako.

Pozri aj: Majú mozgy. Vedci ich objavili v rastlinách a ich využívanie je pre ich fungovanie kľúčové

sciencealert.com
0
Komentovať (0)