Ilustračná foto: Jay Huang/flickr.com

Meteorický roj rozžiari oblohu počas víkendu.

Spolu s koncom kalendárneho roka prichádza aj posledné nebeské divadlo. Každoročne patrí jednému z najaktívnejších periodických meteorických rojov, ktorého frekvencia dosahuje až 130 padajúcich hviezd za hodinu. Aj pri krátkom pozorovaní by vám preto niekoľko meteorov ujsť rozhodne nemalo. 

Astronomickú bodku za rokom 2019 prinesie meteorický roj Geminidy. Ten je z pohľadu astronómov zaujímavý nielen vysokou frekvenciou, ale najmä záhadným pôvodom. Kým materským telesom väčšiny meteorických rojov sú kométy, pri Geminidoch to celkom neplatí. Predpokladá sa totiž, že materským telesom Geminidov je asteroid 3200 Phaethon z rodiny asteroidov Pallas. Niektorí však Phaethon považujú aj za planétku.

Geminidy môžno na nočnej oblohe pozorovať každoročne už od 7. decembra. Maximum meteorický roj dosahuje pravidelne v noci z 13. na 14. decembra. Už dnes tak Geminidy dosiahnu svoju najvyššiu frekvenciu, ktorá sa pohybuje v priemere okolo 130 meteorov za hodinu. Za posledné roky sú tak Geminidy najvýdatnejším meterorickým rojom vôbec a svojou frekvenciou poľahky prekonávajú aj známe Perzeidy.

Geminid Meteor Fireball

“Padajúce hviezdy” meteorického roja Geminidy sú pritom veľmi dobre pozorovateľné. Typické sú zelenkastým sfarbením a navyše zo všetkých periodických meteorických rojov práve tieto prenikajú najhlbšie do zemskej atmosféry. Radiant meteorického roja, teda miesto odkiaľ meteory zdanlivo vychádzajú, sa pri Geminidoch nachádza v súhvezdí Blíženci, ktoré je viditeľné počas celej noci už od západu Slnka. Obávať sa netreba ani svitu Mesiaca, ktorý za horizont zapadá ešte pred polnocou.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )