Foto: Universal Pictures

Druhá svetová vojna si vyžiadala miliónové obete.

Napriek tomu si nacizmus nájde svojich priaznivcov aj dnes. Ťažko môžeme hovoriť o skutočnom nasledovaní ideológie, avšak mnohí zo súčasných stúpencov nacizmu sú rovnako nebezpeční, ako tí niekdajší. Vnučka ženy, ktorá si prežila holokaust na vlastnej koži, Katie, sa rozhodla podeliť na Twitteri o príbeh, ktorý jej povedala babička.

Keď v roku 1939 prišiel Hitler do Poľska, moja babička mala iba dva roky,“ píše Katie. „Keď mala iba štyri roky, hrala sa pred domom a odrazu počula strašný výkrik. Nacisti, ktorí sem dorazili, zastrelili malého chlapčeka, pretože sa podľa nich, hral príliš nahlas. O niekoľko mesiacov na to bola moja babička a jej rodina prebudená v skorých ranných hodinách.

Boli to poľskí katolíci, teda len o čosi viac, ako poľskí židia. V ten deň naložili jej otca do jedného vlaku a ju, jej sestru a mamu, do ďalšieho. Moja babička bola v piatich rokoch v koncentračnom tábore Majdanek. Nacisti zoradili deti vedľa seba a jeden z nich ich začal rátať. Keď narátal do desať, dieťa, pri ktorom skončil zastrelil.

Následne bolo ostatným deťom povedané, že skončia rovnako, pokiaľ budú neposlušné. Moju babičku si však adoptovala manželka jedného z dôstojníkov. Zmenili jej meno a povedali, že od teraz je Nemka. Krátko na to však museli Poľsko opustiť, pretože sem zamierili armády Spojencov. V tom zmätku tu svoju novú dcéru zabudli.

Soviet women having breakfast at a Finnish concentration camp.jpg
Wikimedia

Katiena babička tu strávila v ich dome tri dni osamote, kým ju armáda neobjavila. Ďalších šesť mesiacov strávili pátraním po jej rodine, čo sa nakoniec podarilo. A akoby zázrakom jej najbližšia rodina prežila. „O tomto príbehu som netušila až do roku 2001. Vtedy ubehlo 56 rokov od jej záchrany, keď sme sa išli pozrieť do koncentračného tábora Majdanek,“ spomína Katie.

Niekoľko štúdii dokázalo, že holokaust pozmenil DNA mysle ľudí, ktorí ho prežili. Aj ja žijem s touto DNA a ak si stále myslíte, že neonacisti sú dobrí ľudia alebo si zaslúžia váš hlas, spomeňte si na toho trojročného chlapca,“ uzatvára Katie.

Pozri aj: Táto umelkyňa oživuje históriu. Kolorizuje fotografie významných udalostí a prináša tak dejiny späť do súčasnosti

boredpanda.com
Uložiť článok

Najnovšie články