Potrebujete novú košeľu do roboty pod blazer, oblek, či len tak? Nie je nič lepšie ako kúpiť si dobrú košeľu, v ktorej sa budete cítiť...

Potrebujete novú košeľu do roboty pod blazer, oblek, či len tak? Nie je nič lepšie ako kúpiť si dobrú košeľu, v ktorej sa budete cítiť dobre celý deň. Na košeli je veľa vecí, ktoré treba proste trafiť. Od golieru cez rukávy až po samotný strih. Kupovanie košele nie je žiadna veda, stačí vám zájsť do vybraných obchodov a niečo určite nájdete. No keď viete, čo robíte, robíte to lepšie.

Krk

Niektorí ešte beriete veľkosť vašej košele ako Small, Medium, Large… Niet divu, že vám nesedí ako by mala. Vkusnejšie košele sú vo veľkostiach obvodu krku. Berie sa do úvahy aj dĺžka rukávov.  Zmerajte si obvod krku a choďte nakupovať.

Keď si budete skúšať košeľu, skúste si preveriť, či máte správnu veľkosť tým, že si strčíte prst medzi krk a golier košele. Ak sa vám tam vojdú v pohode dva prsty, skúste menšie číslo.

Strih

Presvedčte sa, že máte dobrý strih pre vašu postavu. Ak ste chudší, hľadajte si slim (zúžené) košele. To samozrejme platí aj pre iné postavy, vždy sa snažte trafiť správny strih, aby ste nemali zbytočnú látku navyše. Ako v rukách tak aj v trupe.  Majte na vedomí, že rôzne značky majú iné strihy, čiže to, že sú obe košele „slim“ neznamená, že sú rovnaké.  Švy na ramenách by mali sedieť na vašom ramene, nad kĺbom. Dávajte si pozor na dĺžku rukávov, nech nie sú príliš dlhé, ale ani krátke.

askmen.com
askmen.com

Typ strihu goliera

Existuje veľa typov strihov aj pre túto kategóriu. Standart/narrow (rovný), spread (rozšírený), semi-spread (polo rozšírený), wide-spread (veľmi rozšírený), Buttonned-down, …  Je toho proste veľa.

Najlepšie je vybrať si strednú cestu. Semi-spread (polo rozšírený). Strih nie je úzky, ale ani príliš široký a pasuje ku každému obleku a každej kravate. Pri narrow (rovný) strihu môžete mať niekedy problém pri širších kravatách a pri niektorých uzloch. Ak ste veľká ryba v businesse, pokojne choďte do Spread (rozšírený) strihu.

heritageofscotland.com
heritageofscotland.com

Rukáv

Vraciam sa k spodnej časti obrázku vyššie. Typy rukávov. Musíte sa rozhodnúť, aký sa vám páči a aký chcete.  Nemyslím si , že sa stretnete s všetkými druhmi ale so small, straight a french cuff sa stretnete určite. French cuff sa volá aj double-cuff (dvojitý), tieto košele sú na manžetové gombíky.