Foto: facebook.com (Robin M. Brennan)

Pravdepodobne sa ešte pamätáte na Ninja korytnačky, ktoré sa tajne schádzali v podzemí, resp. v kanalizácii pod mestom.

Ak si myslíte, že sa jedná len o rozprávku pre deti, a že by žiadny človek nebol schopný ísť do „tajného“ klubu, ktorý sa nachádza v podzemí mesta, nebuďte si tým taký istý. Existuje mnoho „undergroundových“ spolkov, pričom niektorí ľudia sú tam dobrovoľne, zatiaľ čo druhí nemajú inú možnosť. Títo ľudia našli domov v podzemí a reálne žijú pod našimi nohami.

Bukurešť, Rumunsko

Pod ulicami hlavného mesta Rumunska existuje sieť tunelov, ktoré poskytujú útočisko pre skupinu drogovo závislých či HIV infikovaných detí a dospievajúcich. Ich vodca, tak by sme ho mohli nazvať my, je otcovská postava, muž, ktorý sám seba označuje ako Brucea Leeho. Svoj život zasvätil tomu, aby seba a svoju sebestačnú „rodinu“ udržal v bezpečí a teple, aj keď to znamená poskytnúť ľuďom miesto, kde môžu brať drogy. Ľudia, ktorí mali možnosť túto podzemnú „rodinu“ vidieť, to opisovali ako istý druh paralelného vesmíru, ako svet opustených detí a závislých tínedžerov.

 

People living underground in tunnels beneath Romania’s

Všade naokolo sa nachádzajú opustené mačky a psy, je tu dokonca aj elektrina, stereo systém, ktorý hrá non-stop klubovú hudbu a televízor. Občania Bukurešti sú si vedomí toho, čo sa deje pod ich nohami a mnohí z nich chvália akcie Brucea Leeho. Potom, čo bola v roku 1966 za vlády Nicolae Ceaușescu zakázaná antikoncepcia a potraty, nechcené a osirelé deti boli ponechané napospas uliciam. Bruce Lee premiestnil tieto deti a mládež z ulice do podzemia. Urobil tak preto, že by inak na uliciach mohli zmrznúť alebo sa stať obeťami sexuálnych predátorov.

Yanan, Čína

Vďaka priepustnej pôde v Yanane sa viac ako 30 miliónov čínskych poľnohospodárov obrátilo na jaskynné obydlia, aby mohli viesť udržateľný život a poľnohospodárstvo. Zložitejšie jaskyne sú postavené z tehlového muriva, majú vysoké stropy a predzáhradky. Štandardné jaskyne, tzv. yaodongs sú zložené z klenutých miestností, ktoré boli vykopané do kopcov pohorí.

podzemie2
wikimedia.org

Vchody sú zahalené do ryžového papiera a diek a steny sú omietnuté bielym vápnom, zdobené obrázkami a výstrižkami z časopisov. Tento štýl života je účinný a efektívny z hľadiska využívania elektrickej energie a pre čínsku mentalitu to nie je nič výnimočné. Už viac ako dve tisícročia Číňania žijú podobným životným štýlom a jaskyne sa neustále formovali a vylepšovali. Mnohé z nich sú dokonca dedičné a odovzdávajú sa z generácie na generáciu.

Paríž, Francúzsko

Katakomby v Paríži, tiež známe ako „ríša mŕtvych“, sú unikátnym a impozantným podzemným cintorínom, ktorý sa rozkladá pod hlavným mestom a dosahuje až 320 kilometrov. Katakomby sú večným miestom na odpočinok pre viac ako 6 miliónov ľudí.

Катакомбы, Париж. Photograph by Stephen Alvarez, National Geographic Смотрите полный альбом в высоком качестве, с описаниями здесь: http://ilovephoto.info/file/index/195633

Posted by Я люблю ФОТО on Sonntag, 29. Mai 2011

Počas cvičenia pod mestom narazila polícia na ústredie tajnej spoločnosti, ktorá bola plne vybavená elektrinou, telefónnymi linkami a dokonca aj reštauráciami a kinom. Stropy boli pomaľované hákovými krížmi, keltskými krížmi a Dávidovými hviezdami. Táto organizácia údajne tajne „vylepšuje“ tieto časti Paríža, na ktoré francúzska vláda zabúda.

Las Vegas, USA

Pod neónovými svetlami, kasínami a nekonečnou hordou turistov, ktorí kráčajú po uliciach Las Vegas, sa v podzemí nachádza cca 320 kilometrov protipovodňových tunelov, kde reálne býva viac ako 1000 ľudí. Jednotlivé izby majú 37 metrov štvorcových a sú vybavené manželskou posteľou, skriňou, sprchou, obrazmi a knižnicami a všetka výbava je prilepená k podlahe, ak by náhodou prišla povodeň a tunel by zaplavilo. Aby sa ľudia cítili viac ako doma, na podlahe sú kusy kobercov.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1326187/Las-Vegas-tunnel-people-How-1-000-people-live-shimmering-strip.html

Posted by Robin M. Brennan on Freitag, 19. Juli 2013

Celý systém tunelov je ako jedna veľká umelecká galéria, kde môžete nájsť aj rôzne graffity. Podľa tých, ktorí komunikovali s obyvateľmi tunela, mnoho z nich sa zotavuje z posttraumatickej stresovej poruchy. Títo ľudia hľadali útechu v budovaní komunity pod ulicami jedného z najrušnejších miest v Spojených štátoch. Bohužiaľ, život pod ulicami vôbec nie je jednoduchý. Nájdete tu ľudí drogovo závislých, ľudí v hlbokých depresiách a ľudí, ktorí žijú v hrozných podmienkach. Obyvatelia trávia väčšinu svojho času vo vlhkých a zatopených miestnostiach a neustále sa kvôli vode musia presúvať z miesta na miesto. Mnoho z týchto podzemných obyvateľov hľadá šťastie v kasínach, no všetky peniaze sú tak či tak zvyčajne minuté na drogy.

Pozri aj: Fotografie z najdesivejšieho väzenia na svete, kde sa boja vstúpiť aj stráže

trendingpost.net
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )