Ilustračné foto: TASR

Obchody musia jasne deklarovať, že za zľavy obyvatelia vďačia vláde.

Maďarsko sa od vypuknutia krízy v súvislosti s covidom a následne aj s vojnou na Ukrajine prezentovalo hneď niekoľkými populistickými nariadeniami. To najnovšie začalo platiť len včera a týka sa povinných zliav v obchodoch.

Povinné akcie musia obmieňať

Ako uvádza RTVS, oficiálne stanovisko vlády je také, že týmto krokom ide bojovať proti inflácii. Patrične to sprevádzajú aj nápisy v obchodoch, v ktorých musia obchodníci uvádzať, že vláda sa rozhodla pre toto antiinflačné opatrenie v záujme ochrany rodín. Podľa dostupných informácií musia predajcovia v Maďarsku na týždennej báze povinne zlacňovať rôzny tovar. Vláda dokonca určila 20 kategórií, z ktorých musia obchodníci zlacňovať.

Ako sa ďalej v článku píše, akciový druh vyberie obchodník a musí ho predávať o desať percent lacnejšie, než bola najnižšia cena daného tovaru v uplynulom mesiaci. Zachovaný musí byť aj cenový strop vybraných potravín. Daily News Hungary píše, že nariadenie sa dotkne všetkých väčších prevádzok, ktoré majú nad 200 štvorcových metrov, ako napríklad Lidl, Tesco, Aldi, Penny či Spar.

Či sa však tieto opatrenia skutočne premietnu do bežných cien, je otázne, nakoľko zľavy (často aj vyššie) boli v maďarských obchodoch prítomné aj doteraz. Odborníci tak právom nad nariadením krútia hlavou a zrejme ide len o ďalší populistický návrh Orbánovej vlády. Niektoré média už posmešne hovoria o love na lacné potraviny.

Najnovšie články