Foto: NASA

Aj napriek ich rozmanitosti, nie je celkom bežné, aby mal ľadovec pravidelný tvar.

Bez ohľadu na to, sa vedcom podarilo pred pár dňami zachytiť ľadovec, ktorý mal tvar dokonalého obdĺžnika. Táto správa bola poriadnym šokom, ako pre svet, tak aj pre vedeckú komunitu. Netrvalo však dlho a objavil sa ďalší, nápadne podobný hranatý ľadovec. Síce to znie neuveriteľne, ale hranatý ľadovec je výtvorom prírody a nie zásahu človeka.

Ľadovec s pravidelným tvarom sa dá prirovnať k odštiepenému nechtu. Pokiaľ sa z veľkého ľadovcového šelfu odštiepi o čosi menší ľadovec, väčšinou má až podozrivo pravidelný tvar. Tak to bolo aj v prípade nedávno objaveného ľadovca, ktorý sa odštiepil od ľadovcového šelfu Larsen C.

Keď sa fotografia ľadovca objavila, spolu s ňou sa vyrojili aj otázky, či je celý jeho tvar pravidelný, keďže na zábere ho nebolo vidno celý. Nakoniec sa ukázalo, že v časti, ktorá sa do záberu nedostala, bol ľadovec priečne rozdelený, a tak sa skôr ponášal na lichobežník. Fotograf, ktorý prelietal ponad túto oblasť, chcel zachytiť ľadovec celý z vtáčej perspektívy.

NASA

Hneď vedľa medializovaného ľadovca však stál ďalší, ktorý bol ešte o čosi pravidelnejší. Fotograf sa tak rozhodol odfotiť radšej ten, ako sám povedal, zo žartu. Pôvodný ľadovec tak môžeme vidieť na kraji záberu, zatiaľ čo sa nám naskytá pohľad na ďalší útvar, ktorý skutočne pôsobí, akoby bol vytvorený za pomoci pravítka.

NASA
nasa.gov
Uložiť článok

Najnovšie články