flickr.com

Lucia Mužlová / / News
V Štátnom väzenskom múzeu vo Philadelphii môžete nájsť expozíciu, súčasťou ktorej je aj zariadená cela, v ktorej sa nachádzal Al Capone a to konkrétne v...

V Štátnom väzenskom múzeu vo Philadelphii môžete nájsť expozíciu, súčasťou ktorej je aj zariadená cela, v ktorej sa nachádzal Al Capone a to konkrétne v rokoch 1929 až 1930. Nachádzajú sa tu rôzne historické predmety ako zdobený stôl, vzorované koberce, kreslo a umelecká stena a táto cela ukazuje súčasným návštevníkom, ako to tam vyzeralo v minulosti počas toho. ako sa Al Capone nachádzal vo väzení. Nedávno však kurátori múzea zistili, že jedna maličkosť nebola celkom na mieste.

Pozrite sa pozorne na fotografiu, a skúste nájsť chybu. Ak si však netrúfate, čítajte ďalej…

alcaponevystava1
Nicolas Raymond

Jedného dňa sa do múzea vybral aj 13- ročný Joey Warchal, ktorého už v takomto skorom veku zaujímajú starožitnosti. Je vášnivým zberateľom starožitných rádií a gramofónov a hneď ako uvidel expozíciu, všimol si niečo zvláštne. V rohu sa nachádzalo veľké starožitné rádio Philco A-361, ktoré bolo vyrobené viac ako desať rokov po tom, čo si Al Capone odpykal svoj trest odňatia slobody.

alcaponevystava2
dailymail.co.uk

Joey sa rozhodol napísať e-mail viceprezidentovi múzea Seanovi Kelleymu, kde detailne popísal chybu, na ktorú prišiel. Taktiež navrhol, že vypátra rádio, ktoré by do obdobia väzneného Al Caponeho viac pasovalo. „Ako starožitný zberateľ špecializujúci sa na rádiá som si všimol, že rádio vo vašej expozícii je Philco A-361, ktoré bolo vyrobené v januári 1942,“ napísal Joey. Keďže je Joey zberateľ starožitných rádií a gramofónov, bol aj dokonalým kandidátom na to, aby našiel do expozície ten správny model.

Viceprezident múzea vzal jeho ponuku seriózne a určil mu rozpočet vo výške 400 dolárov, aby našiel to správne rádio. Joey, ktorý trávi víkendy väčšinou na trhoch a burzách so starožitnosťami, a zároveň má rozsiahle znalosti o rádiách a gramofónoch 20. storočia, vypátral model Philco 76, ktorý bol vyrobený v roku 1929 a teda sa dokonale hodil. Pri príležitosti uvedenia nového rádia do expozície, sa múzeum poďakovalo Joeymu za ťažkú prácu slávnostnou ceremóniou, ktorá sa uskutočnila 7. júna. V ten istý deň dorazilo do múzea aj nové rádio.

alcaponevystava3
dailymail.co.uk

Keď sa Joeyho matky opýtali, čo hovorí na synove obrovské znalosti, povedala len: „Väčšina detí chce na nejaký sviatok hračky. Môj syn si želá starožitnosti.“

zdroj: interez.sk (Lucia M.), mentalfloss.com

0
Komentovať (0)