Pixabay

Matej Mensatoris / / Veda
Nádory sú nevyspytateľné. Svoje o tom vie aj mladé dievča, ktorej na vaječníku rástlo niečo, čo by sme pokojne mohli nazvať mozgom.

Aj keď si myslíme, že ľudské telo poznáme veľmi dobre, stále nás dokáže prekvapovať. Svoje o tom vedia aj japonskí chirurgovia, ktorí mladej žene operovali zapálené slepé črevo. Keď jej otvorili brušnú dutinu zarazila ich jedna zvláštna vec. Tá ale nesúvisela so slepým črevom, ale útvarom, nachádzajúcim sa na jednom z jej vaječníkov. Nádor, ktorý sa na ňom rástol totiž vyzeral ako malý mozog a čo je ešte zarážajúce tak v podstate aj mozgom bol. 

Keď sa japonskí chirurgovia chystali na operáciu slepého čreva u 16 ročnej mladej ženy, predpokladali, že to bude ďalšia rutinná operácia. O to väčšie prekvapenie bolo, keď si na jednom z jej vaječníkov všimli nádor. To opäť zase nie je nič nezvyčajné. Šok prišiel vtedy, keď sa na nádor pozreli bližšie.

Dievčina nepociťovala žiadne príznaky prítomnosti nádoru v tele. Aj keď zloženie nádorov býva rozličné, to, že tento nádor obsahoval tkanivo z centrálneho nervového systému zaujal aj skúsených lekárov. Niekedy sa stane, že nádor obsahuje miniatúrne štruktúry, ktoré vykazujú vlastnosti niektorých iných orgánov, no takto vyvinutý nádor s vlastnosťami mozgu je veľkou zvláštnosťou.

Pixabay
Pixabay

Tento veľmi zriedkavý jav bol popísaný v časopise NeuropathologyPatológovia, ktorí skúmali nádor sa vyjadrili, že obsahoval „tri vrstvy kôry mozočku a boli veľmi pekne tvarované“. Obsahovali tiež vlákna, ktoré spájajú neuróny k sebe navzájom. Okrem toho tento „mozog“ obsahoval tiež myelín, ktorý umožňuje prenos elektrických impulzov v mozgu. Patológovia sa vyjadrili, že to odráža veľmi pokročilé dozrievanie nervového tkaniva. Vedľa tohto „mozočku“ sa začala tiež tvoriť štruktúra pripomínajúca napojenie mozgového kmeňa na nervovú štruktúru, teda niečo, čo spája mozog s miechou.

Najdôležitejšie ale je, že dievča sa z oboch operácií zotavuje dobre a lekári nateraz nepredpokladajú, zhoršenie jej zdravotného stavu.

Pozri aj: Je to oficiálne potvrdené! Vedci objavili nový orgán v ľudskom tele

interez.sk (mmm), iflscience.com
0
Komentovať (0)