Reč je o ruskom chirurgovi Leonidovi Ivanovičovi Rogozovi. Tento lekár si v roku 1961 sám sebe vyoperoval slepé črevo. Zdá sa vám to byť neuveriteľné?...

Reč je o ruskom chirurgovi Leonidovi Ivanovičovi Rogozovi. Tento lekár si v roku 1961 sám sebe vyoperoval slepé črevo. Zdá sa vám to byť neuveriteľné? Prečítajte si o tomto mužovi viac.

V marci roku 1961 bola na sovietsku základňu na Antarktíde vyslaná expedícia trinástich mužov, medzi ktorými sa nachádzal aj Leonid. Základňa bola kvôli zimným búrkam úplne odrezaná od sveta. Asi mesiac po príchode sa začali Leonidovi prejavovať známky, ktoré nasvedčovali, že má zápal slepého čreva. Bolo jasné, že ho treba ihneď operovať, avšak na stanici bol jediným lekárom a prevoz do najbližšej nemocnice bol viac než nereálny.

leonid3

Rozhodnutie bolo jasné, musel sa operovať sám, ináč by mu slepé črevo prasklo a on by mohol zomrieť.

leonid2

Za pomoci lokálnej anestézie sa začal operovať. Pre orientáciu použil hlavne hmat a malé zrkadielko. Počas operácie, ktorá trvala hodinu a pol, dvakrát omdlel a každých 5 minút musel oddychovať. Napriek všetkému sa mu podarilo apendix vyoperovať. Rusi tento prípad využili ako propagáciu toho, čo všetko vydrží ruský človek. V petrohradskom múzeu sú vystavené chirurgucké nástroje, ktorými sa mi podarilo zachrániť samého seba.

Evan O'Neill Kane

Leonid však nebol prvým človekom, ktorý prežil sebaoperáciu. Prvým človekom, ktorý sám seba zoperoval, bol Evan O’Neill Kane. Ten v roku 1921 iba pod lokálnou anestéziou sám sebe vyoperoval apendix. Tým dokázal, že pacient sa dá zachrániť aj pod lokálnym umŕtvením.

0
Uložiť článok
Komentovať