13. júna 2017 vystúpi v bratislavskej Incheba Expo Aréne legendárna kalifornská skupina The Beach Boys na čele so svojím frontmanom Mikom Lovom.

V populárnej hudbe môžete počítať najväčšie úspechy podľa toho, koľko miliónov albumov sa predalo.  Avšak tieto konvenčné merania zaostávajú, akonáhle začneme posudzovať vplyv skupiny na celkový vývoj pop music.  Zaujímavosťou je, že  The Beach Boys vyprodukovali  také množstvo hitov, vďaka čomu predali desiatky miliónov albomov. Ich najväčší význam však spočíva v tom, že úplne zmenili vtedajší štýl hudby a taktiež poslucháčov.  Každý, kto prišiel po nich, čerpal z ich postupov a melódií. Vrcholom ich tvorby je v tomto ohľade album Pet Sounds z roku 1966, ktorý bol považovaný za jeden z vôbec najdôležitejších albumov v dejinách rocku.  V prestížnom rebríčku magazínu Rolling Stone – 500 najlepších albumov všetkých čias skončilo na druhom mieste za beatlesovským Seržantom Pepperom.

Americká rock&rollová skupina The Beach Boys vznikla v roku 1961 v kalifornskom Hawthorne. Preslávila sa bezstarostnými piesňami ako Good Vibration, či  Surfin‘ USA.

[youtube 2s4slliAtQU 720 410]

Skupinu založil Brian Wilson spolu s bratmi Carlom a Dennisom, bratrancom Mike Lovom a kamarátom Al Jardinom. Počas krátkeho obdobia  sa stala kapela najpopulárnejšou americkou skupinou a vo svetovom meradle sa s ňou mohli porovnávať jedine The Beatles. Ich silnou stránkou boli úžasné melódie a originálne koncipované harmonické vokály, ktorými sa inšpirovali aj iné skupiny. Postupne sa od textov piesní o surfovaní, rýchlych autách a krásnych dievčatách presunuli do pozície predstaviteľov progresívneho pokroku druhej polovice 60. rokov. Hudobná tvorba skupiny sa stretla s pozitívnym hodnotením hudobnej kritiky a je hudobným vzorom pre mnohých hudobníkov nasledujúcich generácií.

V roku 1965 sa k Beach Boys pripojil skladateľ Bruce Johnston, ktorý nahradil Glena Campbella. Johnston je nielen skvelý skladateľ, ale aj spevák. Spolupracoval s naozajstnými legendami, ako sú Elton John alebo Pink Floyd.

Úloha  Mika Lova ako frontmana skupiny niekedy zatienila  jeho význam skladateľa. Prvý veľký hit kapely Surfin‘ USA, bol napísaný práve jeho perom. Spolu s bratrancom Brianom Wilsonom, Mike Love napísal klasiky ako  Fun, Fun, Fun, I Get AroundHelp me Rhonda, California Girls, či Good Vibrations.  A svoj talent ukázal aj počas ďalšieho obdobia, keď  hitparády ovládla jeho pieseň Kokomo.

[youtube KnPL5OXSBNE 720 410]

Fanúšikovia  The Beach Boys milujú,  pretože v roku 1969 mali odvahu pricestovať do vtedajšieho Československa, len niekoľko mesiacov po invázii vojsk Varšavskej zmluvy. Vystúpili vo vypredanej pražskej Lucerne, v Bratislave a narýchlo aj na Zimnom štadióne v Brne. Ich piesne plné slnka a slobody doslova ovládli divákov a len vďaka šťastiu a náhode nestačil vtedajší režim ich koncerty zakázať.

 The Beach Boys  pricestujú v lete 2017  do Bratislavy opäť a aj po viac ako 50 rokoch na hudobnej scéne ukážu v Bratislave všetkým fanúšikom, že nestratili nič zo svojej ľahkosti a tvorivosti. Všetci obdivovatelia tejto skupiny sa môžu tešiť na ich najväčšie hity a skvelú atmosféru. Do Bratislavy pricestujú zakladajúci člen Mike Love (spev, saxofón), držiteľ ceny Grammy a bývalý spolupracovník Pink Floyd Bruce Johnston (spev, klávesy), Jeffrey Foskett (gitara, spev) spevák a skladateľ, ktorý v minulosti spolupracoval s The Police alebo s The Mentors, Brian Eichenburger (basová gitara, spev), Tim Bonhomme (klávesy, spev), John Cowsill (bicie, spev) a Scott Totten (gitara, spev). 

Vstupenky nájdete v sieti Ticketportal.

TS JVS Group (Zuzana Benediktová)
Príbehy
0
Komentovať (0)