Foto: The Weinstein Company/Warner Bros.

Pri sledovaní vášho obľúbeného filmu asi neuvažujete nad tým, či bola daná scéna vôbec zapísaná v scenári alebo či si ju herec sám nevymyslel, aby zakryl nevydarený herecký výkon. Mnohé známe scény, ktoré poznáme všetci, sú len výplodom fantázie hercov.

Každý film má svoj scenár, ktorého sa herci držia a bez ktorého by toho veľa nenakrútili. Niekedy sa však stáva, že hercovi vypadne replika alebo zabudne, čo má robiť, a tak improvizuje. Malé odchýlky od klasických scenárov sú niekedy úplne v poriadku a vďaka nim vzniklo aj týchto 10 populárnych filmových scén, ktoré neboli zapísané v žiadnom scenári.

Divoký Django (2012)

Najčastejšie improvizujú herci, ktorí majú zvučné a známe meno. Dokážu spraviť aj z ich chyby niečo, na čom sa ľudia budú zabávať. Rovnako na tom je napríklad aj Leonardo DiCaprio vo filme „Divoký Django“, kde udrie celou silou rukou o stôl a zraní sa o kúsok skla. Aj keď bol Leonardo zranený a ruku ma celú od krvi, scénu dohral a režisér Quentin Tarantino ju zaradil do finálneho spracovania filmu.

Mlčanie jahniat (1991)

V tejto filmovej klasike herec Anthony Hopkins ukázal, že je skutočne špičkový herec. V scéne, kde agentka Clarice Starlingová, ktorú hrá Jodie Foster, vypočúva Hopkinsa je počuť syčivý zvuk. Scéna bola popísaná ako jedna z najlepších vo filme, no v skutočnosti to bol len vtip, ktorým chcel Hopkins nastrašiť Jodie Foster. Okrem toho, že sa mu to podarilo, spravil jednu z najlepších scén v histórií filmu.

Dobyvatelia stratenej archy (1981)

Scéna, v ktorej Harrisona Forda prepadne zahalená postava a vytasí svoj meč bola takisto len improvizáciou. Neznámy muž v čiernom začne robiť veľmi zaujímavé pohyby mečom, na čo Ford len prevráti oči a zastrelí ho. Skutočná scéna však mala obsahovať súboj medzi nimi dvoma s mečmi. Herec bol však tak unavený z toho, že musel točiť rôzne mečom, že vytiahol pištoľ a neznámeho „zabil“.

Taxikár (1976)

Hlavnú úlohu si vo filme „Taxikár“ zahral Robert De Niro, ktorý už vtedy potvrdil svoj herecký talent. De Niro, ktorý sa uvidí v zrkadle sa začne sám so sebou rozprávať a použije dnes veľmi známu vetu: „To hovoríš so mnou?“ Scenár v skutočnosti však hovoril, že De Niro sa má len pozrieť do zrkadla, no ten si scénu úplne prerobil podľa seba a vďaka tomu ju dnes pozná skoro každý.

Temný rytier (2008)

Film „Temný rytier“ zožal úspech najmä vďaka skvelému obsadeniu hlavných hrdinov. Christian Bale, ktorý si zahral Batmana a Heath Ledger, ktorý perfektne zahral Jokera sa navzájom skvelo dopĺňali. V scéne, kde Joker vyjde z nemocnice a v pozadí je vidno, ako budovy vybuchujú bolo improvizácie naozaj mnoho. Režisér filmu chcel, aby po stlačení spínača, ktorý ovláda Joker, vybuchli všetky budovy naraz, no pri nakrúcaní sa to nepodarilo. Ledger však pokračoval v hraní ďalej a budovy vybuchovali jedna za druhou. Vďaka tomuto perfektnému triku získal Heath Ledger Cenu Akadémie. Bohužiaľ, až po svojej smrti.

Blbý a blbší (1994)

Najzábavnejšie duo tvorené Jimom Carrey a Jeffom Danielsom patrí medzi klasiku, ktorá nesklame. V scéne, kde vyzdvihli stopára, nájomného vraha, sa pýta Carrey či chce ich nový „spolucestujúci“ počuť ten najotravnejší zvuk. Samozrejme sa pridá aj druhý člen z dvojice a improvizovaná scéna, ktorá nebola vôbec napísaná v scenári bola na svete.

Čeľuste (1975)

V tejto filmovej klasike je scéna, kde hlavná postava Brody pozerá na veľké monštrum. Je ohromený jej veľkosťou a z ničoho nič povie vetu: „Budete potrebovať väčšiu loď.“ Táto veta nebola vôbec napísaná v scenári, no režisérovi sa natoľko páčila, že sa stala kultovou hláškou celého filmu.

Osvietenie (1980)

Skvelé obsadenie a napínavý dej má aj film „Osvietenie“ z roku 1980. Hlavnú postavu si tu zahral Jack Nicholson, ktorý stvárňuje rozrušeného manžela. Ten chcel zabiť svoju manželku, ktorá sa pred ním ukryla v kúpeľni. Pomocou sekery rozbil dvere a povedal ikonickú hlášku: „Tu je Johnny!“ Len málokto vie, že táto veta bola úplne mimo scenára.

Dobrý Will Hunting (1997)

Hlavnú postavu vo filme „Dobrý Will Hunting“ si zahral Robin Williams. Ten sa snažil o to, aby čo najviac spríjemnil sedenie Mattovi Damonovi, ktorý k nemu prišiel, a tak hovoril rôzne príbehy. Jeden z nich sa spája s jeho reálnou, bývalou manželkou, ktorá si často nahlas uľavovala počas spánku. Táto scéna bola nakrútená v jednej chvíli. Neboli tu žiadne zostrihy, čo môžete vidieť aj na tom, že jedna z kamier sa trochu triasla od toho, ako sa smial samotný kameraman. Reakcia Matta Damona bola takisto úplne skutočná.

Krstný otec (1972)

Kultový film, ktorý musí vidieť úplne každý aspoň raz za svoj život, je „Krstný otec“. Film obsahuje niektoré z najlepších hereckých výkonov v histórií kinematografie. V úvodnej scéne, môžeme vidieť Marlona Branda, ktorý sedí na svojej stoličke a hladká mačku. Všetko vyzerá veľmi prirodzene, no mačka tam spočiatku vôbec nemala byť. Herec Marlon Brando jednoducho uvidel mačku, začal ju hladkať a režisérovi sa to tak páčilo, že mu ju tam nechal.

Pozri aj: Incest, bolesť, masochizmus ale aj smrť. Toto je 20 najnebezpečnejších filmov, ktoré sa vám vryjú do pamäte

thecinemaholic.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy