Foto: Andrea Zahurancova

Títo štvornohí chlpáči sú neodmysliteľnou súčasťou domácnosti mnohých rodín.

A preto je jasné, že keď sa psík stratí, nikto to neberie na ľahkú váhu, ale snaží sa ho čo najskôr nájsť. Táto úloha je však omnoho náročnejšia, ako sa na prvé počutie zdá. Ako by ste teda mali postupovať?

Existuje niekoľko rôznych scenárov, ako sa môže čosi podobné stať. Môže sa to stať na Silvestra, keď psíka vystrašia ohňostroje, môže sa to stať v parku alebo vám môže jednoducho zmiznúť zo záhrady. Všetky tieto situácie vyústia v zúfalstvo, ktorému by ste sa však nemali oddať a začať konať čo najrýchlejšie.

Dajte sa dokopy

Unsplash

Dajte sa dokopy a spravte si plán toho, ako budete postupovať. Konať s horúcou hlavou vám nepomôže. Ak nepomohlo volanie a prehľadanie blízkeho okolia, je čas premyslieť si ďalšie kroky. Spíšte si zoznam ľudí, ktorým môžete zavolať a následne obehnite susedov. Pokiaľ sa niečo podobné odohralo ďalej od miesta vášho bydliska, pýtajte sa po okolí, či vášho psíka niekto nevidel. Poskytnite o ňom čo najviac detailov.

Každý pes má čip

Unsplash

Každý psík má pod kožou čip. Aspoň by ho mal mať. Pamätajte však na to, že čip, ktorý psík nosí všade so sebou, nie je aktívny. Zviera sa tak podľa neho nedá vystopovať. Prístup k identifikácii majú karanténne stanice, útulky a veterinári. Preto by ste tieto orgány mali upovedomiť o tom, že váš psík sa stratil. Šanca, že sa nájde sa týmto zvýši.

Vyveste plagáty

Unsplash

Určite aj vy poznáte stereotyp z amerických rodinných filmov, kde deti vešajú plagáty, na ktorých je stratené zviera. Tento krok však vôbec nie je zbytočný. Vyvesením plagátom zvýšite povedomie o vašom psíkovi. A to dokonca aj medzi ľuďmi, ktorých nepoznáte. Nezabudnite na plagát umiestniť fotografiu vášho psíka, meno na ktoré počúva, kontakt na vás a jeho kladné povahové črty.

Vyhláste odmenu

Unsplash

Znie to síce strašne, no väčšine ľudí je vaše stratené zviera ukradnuté. Možno im pri pohľade na plagát stisne srdce, no každý má vlastné povinnosti a problémy, a tak naňho veľmi rýchlo zabudnú. Ak chcete u ľudí podnietiť iniciatívu, vyhláste odmenu za nájdenie vášho miláčika. Nešpecifikujte však sumu.

Volajte políciu

Unsplash

Pokiaľ je váš psík stratený hodinu, je tu žiaľ vysoká šanca, že polícia nebude vašu starosť brať vážne. Ak však nepomôže privolávanie a pýtanie sa po psíkovi, určite upovedomte políciu a opýtajte sa či nenašli psíka, ktorý by sedel opisu toho vášho. Nezabudnite na detaily o tom, aká je povaha vášho psa, ako dlho je stratený, kde sa stratil a podobne.

Sociálne siete

Unsplash

Zalarmujte sociálne siete. Ak sa niečo podobné stane, určite sa snažte rozhodiť siete aj na Facebooku či Instagrame. Príspevky sa dostanú medzi známych vašich známych a šanca na nájdenie sa zvýši. Ak máte slušnú základňu fanúšikov na nejakej platforme, určite to vášmu pátraniu pomôže. Pokojne skúste požiadať lokálneho influencera, či bude fotky a prípad vášho psíka zdieľať.

Pozrite sa na „Bazoš“

Unsplash

Na Bazoš ale aj na ďalšiu inzerciu. Váš psík sa nemusel zatúlať, ale mohol byť ukradnutý. Ak sa tak stalo, pomôžu plagáty a sociálne siete, pretože ukradnutého psíka niekto eventuálne spozná. Ak však vlastníte vzácnejšie plemeno, možno sa ho bude páchateľ snažiť predať. Určite preto skontrolujte inzerciu či niekto neponúka vášho, alebo vášmu psíkovi podobného, havkáča na predaj.

Nevzdávajte sa

Unsplash

Je bežné, že po toľkej vynaloženej snahe bez úspechu, sa ľudia vzdajú. Nádej však umiera posledná. Podobný prípad postretol aj instagramovú influencerku Andreu Zahurancovú a fotografa Patrika Paulínyiho. Jej psík Chester sa stratil počas pobytu u jej rodičov. „Máme obrovský pozemok, po ktorom Chester stále behá a užíva si voľnosť. Tak tomu bolo aj 31. októbra o 14:00, kedy sa spolu s mamkou vrátili z 30 kilometrovej tury a oddychovali na terase.

Po minútke odbehol za pozemok, no nevracal sa a tak ho mamka začala zvolávať. Na to už však neprišiel.“ Psík sa síce ani po troch týždňoch stále nenašiel, no všetky dôkazy a poznatky smerujú k tomu, že sa niekomu zapáčil a zobral si ho domov. „Prečesali sme lesy, lúky skutočne celý Slovenský raj. Hľadali známi, neznámi a dobrovoľníci, ktorí mi písali na Instagrame, mali sme dokonca aj vycvičených psov.

Ak si Chestera všimnete vo svojom okolí, určite neváhajte a upovedomte o tom jeho pravú majiteľku. Na tohto krásneho francúzskeho buldočka, ktorý počúva na meno Chester, je vypísaná odmena v hodnote 2-tisíc eur. „Chester má veľmi špecificke sfarbenie – je celý modrý (sivý) s bielou hrudou, bielym úzkym pásikom medzi očami a bielym fľakom vzadu na krku. Je veľmi priateľsky, zbožňuje ľudí, deti a iných psíkov. Ľuďom dôveruje.

Ak sa obávate, že sa niečo podobné stane aj vám, určite by ste na úkor toho nemali odobrať psíkovi voľnosť. Ten potrebuje svoj čas na hru a vyblbnutie. Môžete mu však preventívne kúpiť obojok s GPS lokalizátorom. Takto sa poistíte a aj v prípade, že by vám utiekol, stále budete vedieť, kde je. V neposlednej rade sa však uistite, že váš psík má milujúci domov, kam sa rád vracia. Je totiž šanca, že cestu domov nájde aj sám.

Príbehy
0
Komentovať (0)